str. 327
známých a bohatých nálezů z jeskyň moravských,*) vytkl, že sbírky jsou neúplné atd. Podávám raději pod čarou text úplný. **)
Jiný výrok, jehož jsme se dočetli, který bývalé organisaci našeho musea ještě menší chválu vzdává než zpráva prof. Anučina, pronesl dánský badatel Christian Bahnsson. Procestoval za účelem studií celou Evropu, viděl musea ve všech větších městech, ale žádné nebylo tak chatrné ceny jako české národní museum v Praze.***) O více soukromě pronesených úsudcích se nechceme zde zmiňovati.
Upozorňuji dále, že předhistorické starožitnosti v musea nejsou buď docela nebo jen nedostatečně konservovány. Konservace je však nutná u bronzu i u železa, u tohoto přirozeně více. Předměty dlouholetým ležením ve vlhké zemi jsou obyčejně úplně rzí proniklé, chovají v sobě velké procento vlhkosti, a jakmile se řádně nekonser-vují, rozpadnou se za málo let ve skříni. Procedura sama je velmi snadná. Bylo by snad záhodno, aby se při nuvém installování archaeo-logické sbírky i k tomuto přihlédlo, a u věcí nedostatečně konservo-vaných, aby se opomenutí nahradilo. Budou se ovšem musit rozdělávati z tabulek, na nichž jsou připevněny. Ale myslím, že by dojmu sbírky v novém museu velice prospělo, kdyby se vůbec staré bílé, nyní ovšem již zašlé tabulky, nahradily novými, na příklad té podoby a barvy, na jakých byly vyloženy starožitnosti ve výstavo retrospektivní. Jsou mnohem elegantnějšího vzhledu a není na nich znát tak prach.