Předchozí 0204 Následující
str. 191
Znojemsku. Neolithická osada na Novosadech ve Znojmě (str. 128.)- Článek velmi zajímavý. V osadě této vyskytla se totiž v neolithickém nálezu keramika malovaná barvami červenou a žlutou. To zavdalo spis. podnět prozkoumati blíže tento řídký u nás ráz keramiěný a ohlédnouti se po něm i v ostatní Evropě Výsledky shrnuje pak v následující výklad: keramika tato dostala se k nám v době neolithické vlivem obchodních styků s Malou Asií; svědčí proto nejen současné nálezy v Orientu, ale i obsidian, který se s ní na Moravě vyskytuje, a který zřejmě ukazuje na cestu od Uher. U nás však malování keramiky nezapustilo hlubších kořenů, neujalo se. — Zajímavý jest též kus hliněné sošky z téhož naleziště. — K. K o n r á d. Písně Raškova kancionálu (str. 138). Kancionál rektora z Kněždubu Pavla Rašky. Fr. Vlk. Předhistorické sídliště u Vanovic blíže Boskovic (str. 144.): Kotlovité jámy. Ed. Peck. Zvoncovité nádoby na Holešovsku (str. 146.) v mohyle z doby neolithické. In. L Červinka podává čtvrtý dodatek k mincím římským nalezeným na Moravě (str. 147.).    N.

Glasnik zemaljskog muzeja u Bosni i Hercegovini. Urednik Kosta flörmann. VI. seš. 1—2. Sarajevo 1894.

V. R a d i m s k ý. Zprávy o výkopech u Domavije u Srebrenice v vroku 1892—93 (str. 1.—48.). Nálezy v římské kolonii (stavby obecní, lázně). Dr. Čiro Truhelka v Frygická čapka, již dosud nosí bosenské ženy (str. 89.-94.). fi. Fiala. Římské nálezy z Bosny (str. 95.—96). V. Radimský. Mohyly v kotáru bilečském v Hercegovině (str. 97.—104). Z doby hallstattské. F r. Fiala. Předhistorické osídlení na vrchu Debelu u Sarajeva (str. 107.—140.). Nálezy různých dob, s velmi zajímavou keramikou, nástroji a šperky kamennými, bronzovými a železnými (na 16 tabulkách). Dr. Čiro Truhelka. Starobosenské nápisy z náhrobních pomníků (str. 189.). Dr. Eduard Novotný. Zanimljivi relijef o misterijaraa u bosansko-hercegovačkom zemaljskom muzeju (str. 201.). Dr. čiro Truhelka. Tetoviranje katolíka u Bosni i Hercegovini (str. 241.). E mi lián Lilek. Vjerske starine iz Bosně i Hercegovině (str. 259.). Lidové léčení. V. Radimský. Starine kotara županjačkog u Bosni •(str. 288.). Popis řady zajímavých hradišť a jiných starožitností z doby římské. Karlo Pač. Rimske starine iz ramske dolině (str. 321.). Franjo Fiala. Prehistorické bilješke (str. 325). Řada drobných nálezů.    S.

Zeitschrift für Ethnologie. Redactions Commission: A. Bastian, R. Virchow, A. Voss. XXVI. Jahrg Heft I.—IV. Berlin 1894.

W. Scbwartz. Die Butterhexe in Wagnitz (str. 1.). Pověst havel-landská s exkursem o mythických čarodějných žábách. V. R. von Weinzier 1. Eine neolithische Ansiedelung der Übergangszeit bei Lobositz an der Elbe (str. 101.). Viz referát ha str. 188 tohoto sešitu Českého Lidu.    N.

Verhandlungen der berliner Gesellschaft für Anthropologie, Ethnologie und Urgeschichte. 1894. Heft 1.—4.

G-. Fritsch. Beiträge zur Kenntniss unserer Körperform, (str. 23.). R. Virchow. Die Aufstellung des Handskelettes (str. 32.). Schumann. Slavische Skelettgräber auf dem Galgenberge von Wollin (str. 44.). Tři nové a čtyři již dříve známé lebky ukazují indexy délkové 79, 7Ö, 72. A. Götze. Die Merowing-Altertbümer Thüringens (str. 49.). Interessantní, dosud málo známá skupina hrobů; důležitá pro sousedství s Čechami. R. Virchow. Vermeintliche Sophoklesschädel und über die Gränze zwischen Anthropologie und Archaeologie (str. 117.). O sporu, jejž měl Virchow s německými filology a archaeology pro své posouzení lebky, kterou našel insp. Munter r. 1888 v hrobě u silnice do staré Dekeleie, a kterou přičetl Sofokleovi. Ba er. Über Criminal-Anthropologie (str. 125). L. Cohn. Über Radloff's Sibirische Alter-thümer (str. 149.). W. Beck. Über seine archaeologische Thätigkeit im Jähre 1893 in Transkaukasien (str. 213.). Důležité. O- Schottensack. Über das Vorkommen von Jadeit in Ober-Burma (str 246.). Max Ohnefalsch-Richter. Ausgrabungen auf Cypern (str. 247.). V Dali. Pohřby v nádobách. W. von


Předchozí   Následující