Předchozí 0264 Následující
str. 248

věků. Jsou to památky obřadné, sochy, kresby, obrazy, knihy, talismany, pově-rečné nástroje atd. Nejbohatší doposud jest oddělení věnované Buddhismu. Uspořádání bude upraveno podle vzoru musea podobného v Paříži, známého ústavu „Musée Guime t".

* Organisace národopisného studia německého v Cechách. Německé družstvo „Gesellschaft zur Förderung deutscher Wissenschaft, Kunst und Literatur in Böhmen" v Praze obíralo se otázkou studia lidovědného německého v Čechách a svěřilo přípravné práce k soustavnému sbírání lidového podání u Němců Drovi. Ad. Hau ffeno v i, jenž hojnými články ethnografickýini upozornil na svou činnost v oboru tohoto studia. Rozesílají se dotazníky k soustavným těmto sbírkám, řízeným od Dra. Hauffena.

*.Organisace národopisného studia slezské společnosti^ve Vratislavi. Družstvo „Schlesische Gesellschaft für Volkskunde" (srv. č. Lid III. str. 69.) rozesílá dotazníky, sestavené od Dra. W. Nehringa (pro českou lidovědu ve Slezsku) a od Dra. V o g 1 a (pro německon lidovědu ve Slezsku) s tímto roztříděním: I. Názvosloví, dialekty. II. Písně. III. Pověsti, pověry. IV. Zvyky, obyčeje. V. Věštby, kouzla, léčení lidové. VI. Hospodářství, kroje.

* Ve Vídni konstituovala se společnost pro pěstování lidovědného studia v Rakousku („Verein für österreichische Volkskunde"). Bude vydávati časopis i monografie odborné a sbírati ethnografické předměty pro příští Museum pro lidovědu rakouskou ve Vídni.

* Písně a tance slezské připravuje do tisku spisovatel „Slezské svatby" P. J. Vyhlídal, kooperator v Jaktáři u Opavy.

* Dotazník o sbírání pohádek sestavil W. Schwartz (otisk z Brande-burgia), 1894.

* O české lidovědě podává referáty do časopisu Öst.-Ungar. Revue prof. F. Bauer. Viz XII. str. 351—356.

* Pašijové hry u Slovinců líčí A. Koblar v časopise Izvestja muzej-skoga društva za Kranjsko, II. v Ljublani, str. 110—125.

* Pašijové hry v Čechách. Jak se dovídáme, chystá se pokus obnoviti starodávné pašijové hry české, obvyklé v krajích severočeských. Pokus podobný s pašijovými hrami německými dobře se vydařil. Viz o tom L a m b e 1, Mittheil, d. Vereins f. Gesch. der Deutschen in Böhmen, sv. 31 a 32; A. Häuf fen ve Weiaholdově časopisu Zeitschrift des Vereins für Volkskunde, Berlin, 1894, IV, 211—213. Podrobný referát také podává S c h m o 11 i s, Sacra rappresentazione della Passione di Jesu Cristo in Boemia, v Pitrěove časopisu Archivio per lo studio delle tradizioni pop., .Palermo 1894, XIII. 1. A. Hauffen vydal o těchto hrách samostatnou studii: Über das Höritzer Passionspiel, nebst einer Einleitung über die Geschichte unseres geistlichen Schauspieles und einem kurzen Bericht über andere deutschböhtnische Volksschauspiele, Prag 1894.

* Dotazník pro studium národopisné v Badenu vydal známý badatel Dr. E. Hugo Meyer ve Freiburgu. Zajímavý je v něm zejména poučný návod ke studiu agrárně historickému. Staf. o názorech mythologických poučuje vhodně každého, kdo se obírá studiem zvykosloví.

* Židé v Cechách. S. Schweinburg uveřejnil studii „Zur Volkskunde der Juden Böhmens" v Krausově časopise folklór. „Am Urquell" č. VIL

* Výroční schůze spolku „TheAmericanFolk-LoreSoeiety" (podle programu zaslaného) konána byla dne 27. a 28 prosince 1894 ve Washingtonu. Z chystaných přednášek upoutají pozornost: A. Fortier, Spolky folkloristické; W.W. Newell, Theorie o rozšíření pohádek; Th. Wilson, O svastice; D. G. Brinton, Výklad analogických zjevů ve folklóru.


Předchozí   Následující