str. 266
kyprým, lehkým popelem, nikoliv pouhou zemí; nalezeno pak bylo : velká nádoba rozmáčknutá (obr. 14.), vysoká, důlkovaným páskem okrášlená, dále třecí kámen (obr. 15.), silně upotřebený, úplně zachovalý koflík s rovnými stěnami (obr. 16.), malý koflíček (obr. 17.), kladivo z parohu (obr. 18.) na jedné straně přišpičatělé a ohněm částečně poškozené, část přeslenu (dvojitého? obr. 19.), nějaká těžká struska, potom dvě opálená a jedno neopálené žebro zvířecí, jiné kosti zvířecí (dolejší čelist psa atd.) a konečně několik kostí lidských, totiž jablko stehenní kosti, dolejší část stehenní kosti mladé osoby, úplně popálené, jedna kost lýtková, pět obratlů a několik žeber. Lebka zachovala prý úplně svůj tvar, byla však tak spálena, že se při dotknutí v prach rozpadla.
Nález ten vysvětluji si takto: mrtvola se všemi milodary byla do uhlazené jámy vložena; potom byly nad ní páleny oběti, při čemž ne pouze část obětovaných zvířat a stěny hrobu, nýbrž i také částečně milodary (parohové kladivo) a velká část mrtvoly samé, a to hořejší její polovice popálena, ba úplně spálena byla.
Tomuto nálezu podobal se snad nález „opálených kostí a lebky na dně velké rozbité popelnice", o němž podává p. E. Vaeter zprávu v pamětní knize školní.
V r. 1894 konečně nalezena byla stříbrná mince římského císaře Gordiana úplně osamocená.
Na poměrně malém nalezišti cihelny Feixovy nalezeny a mnou bezpochyby zjištěny byly nálezy zcela různé povahy. Tak zjištěny byly :
a) Dva kostrové hroby neolithické, z nichž jeden s nataženou kostrou obsahoval velmi charakteristický pohár s šňůrovým ornamentem a okrasu máslovou.
b) Skrčená kostra *) na pravém boku odpočívající, tedy n e j-spíše z doby bronzové.
c) Hrob s částečným, když i ne úmyslným spalováním mrtvoly z doby bronzové, charakterisovaný keramikou nám z nalezišť z této doby dobře známou.
d) Popelovité jámy z doby bronzové dle charakteristických střepů.
e) Nález mince z doby římského cí s a ř s t v í.
Pro toho, který klade nálezy z téhož naleziště do téže kultury, do téže doby, mohl by timt« podán býti důkaz, že poháry s šňůrovým ornamentem jsou současnými s tuhovanými nádobami, se skrčenými kostrami atd. My však trváme na tom, že se zde jedná o pochování v dobách velmi od sebe vzdálených. Nálezy ty jsou místně jen něko-
*) O poloze skrčených koster viz Český Lid I. str. 226.