str. 267
lika metry a často ani celým metrem od sebe odděleny, časově však několika stoletími. Podobné nálezy se již častěji vyskytly; tak byl posledně nalezen v M. číčovicích*) hrob s podobným pohárem, okrášleným šňůrovým ornamentem, s dvěma jinými velmi charakteristickými nádobami a s pazourkovými nástroji vedle hrobů se skrčenými kostrami typu únětického; ale tam jako zde a jako všude jinde nebyl nalezen v témže hrobě vedle poháru takového šálek tuhovaný aneb jiná nádoba nebo předmět bronzový, pro dobu pozdější charakteristický. Ale ne pouze jednotlivá nádoba, nýbrž povaha celého inventáře prozrazuje, že se zde jedná o zcela různé kultury, sobě docela cizí, a poněvadž na témže místě se vyskytující, o různé doby; neboť při stejnosti doby nemohly by se přece obě kultury na témže miste závodící tak čistě zachovati.
Ale časté nálezy hrobů z různých dob přímo vedle sebe anebo na malém prostoru vysvětlí se z toho, že místo k obývání příhodné a jednou obydlené bylo po svém opuštění přistěhovalci vždy znova a znova vyhledáváno, podobně jako dnes slouží paseky v pralesích afrických domorodci upravené nadále za stanoviště kočujícím kmenům a cestujícím cizincům. Za příklad, jak často totéž místo ve všech dobách předhistorických a v každé několikráte bylo obýváno, uvádím Lovosice a okolí lovosické. **)
Drobné zprávy archaeologické.
* Archaeologický nález ve Vinařících u Dobrovice. Uprostřed ledna 1894 nalezl p. Holendr ml., majetník cihelny u Dobrovice, zvláštní hrob podoby smáčknutého džbánu, v němž nalézala se pěkná hliněná mísa. Sádrový odlitek onoho hrobu v měřítku 1/20 a slepená ona mísa s některými ještě jinými předměty dříve v onom hlinovníku nalezenými nalézají se nyní v museu království českého.
Pan Holendr mně vypravoval, že již dříve různé předměty kostěné i kamenné v hlíně nalezl jakož i že často přicházel na sypkou, popelem smíchanou zem, v níž ony jmenované předměty roztroušeny byly.
Tak zvláště hojně nalézal až i 5 m. hluboké jámy, které v kolmé vrstvě uložené hlíny svým černým obsahem velmi patrně se rýsovaly. Mnohé z nich naplněny byly střídavě vrstvami černé země a žluté
*) Památky archaeol. XVI. str. 350 a 355. **) Časopis Spol. přátel starož. čes. v Praze I. 53. 69.
|