Předchozí 0286 Následující
str. 270

nebo úplně zničena byla. Spíše za to míti, že na ni nasypána byla mohyla z okolní kypré půdy, kteráž pozvolným odplavováním a vzděláváním orné půdy úplně zmizela.

Z nahodilých těchto nálezů možno s naprostou jistotou tvrditi, že jmenovaný hlinovník skrývá mnoho ještě tajů z dávnověkosti vlasti naší, a bylo by možno při malých obětech povolá' ých kruhů a za dozoru odborných znalců mnoho neznámého i zajímavého objeviti, čímž archaeologii české velmi platných služeb bylo by možno prokázati. Kéž by slova ta oslyšána nezůstala!

Nevšední ochotou p. Fr. Ningra, c. k. kontrolora cukerní daně,, sdělány jím dva fotografické pohledy odkryté kostry, a dovednou rukou p. učitele měšť. školy K. Suchého nakreslen tušový pohled zajímavého nálezu. Veškeré dříve vyjmenované nalezené věci jakož i sebrané kosti z lebky skrčené kostry uloženy jsou v měšťanské škole v Dobrovici.

    Josef Černý, ředitel měšť. školy v Dobrovici.

* Staré kříže kamenné. V západních Čechách, v krajinách nyní nejvíce německými obyvateli osedlých, přicházíme často na kříže staro-: bylé, typu moravských, tak zv. cyrillo-methodějských, o jichž původu a vzniku nám pouze tu a tam spoře uchované pověsti nejistých dokladů podávají. Že jsou zajímavé, obrací se i k nim teď oko národopisce..

Cestovateli, všímajícímu si podobných památek, neujde zajistéy ubírá-li se ze stanice Žihlí (na Kralovicku, dráhy plzeňsko-duchcovské) na západ přes Nový Dvůr, statek a lovčí zámeček hraběte Lažan-ského-Neuhofa, chatrnou silnicí k městečku Rabštejnu, asi 2 km. za Dvorem v levo (v louce ve vzdálenosti asi 100 kroků, nedaleko před lesem, táhnoucím se odtud až k Rabštýnu), kámen tvaru podivného, podobného asi opěradlu venkovských židlí. Přiblížíme-li se z blízka, spatříme z mělká vytesanou, vyvýšenou podobu kříže, jehož ramena zakončena jsou půlmesícovitými obloučky; kolem má plocha kamene stejně nízko vypouklou obrubu. Obejdouce kříž spatříme i na druhé straně ozdobu podobnou, ony tvary ramena zakončující tvoří však oblouky více zavinuté, blížící se asi 2/3 kružnice. Tato ozdoba jest zvláště zajímavá, jest to byzantské zakončení kříže, jaké nalézá se v hlavním chrámu athénském a jaké vidno i na známých již křížích malměřickém a stebenském blíž Podbořan (viz Sborník velehradský). Možno řaditi kříž tento s oněmi v jednu skupinu.

Stojí na mírném svahu v louce u polní cesty, obrácen k sevenu Zevnějšek jeho jest sešlý, povrch valně zvětralý, deštěm opraný, zčernalý, na obvodě otlučený, materiál pískovec. Výška nad zemí měří 91 cm., šířka největší 65 cm., tloušťka na vrcholu 16 cm., n země 25 cm. Místu, kde stojí, říká se „u prostředního rybníka". Stál prý dříve dále až u lesa, když však půdu tu sdělávali na pole, přesadili ho dále k cestě, by v orání nepřekážel. Za jakým účelem, postaven byl, nemohl jsem vypátrati.


Předchozí   Následující