Předchozí 0287 Následující
str. 271

Druhý kříž stojí v samém městečku Rabštejně v právo od cesty v skalnatém svahu naproti pivováru v podhradí bývalého sídla Pflugft z Rabštejna. Tvarem podobné nacházíme v Boru (Haid) a u blízkých Vysočan. Deformace a účinek povětří není již tak značný, povrch jest dosti zachovalý, hladký, otlučen pouze na vyčnívajících plochách. Jest sdělán z pískovce hrubozrnného, velkými peckami křemene promíchaného, ač v okolí převládá útvar břidličný (láme se zde známá, břidlice rabštýnská), materiál byl tedy od jinud dopraven. Na přední ploše vyryt jest letopočet 1584, sloh číslic shoduje se se svojí dobou, stáří by tedy neodporovalo zevnějšku. Výška nad zemí rovná se 95 cm., celková šířka 75 cm., při zemi 40 cm., šířka ramen 23 cm., tloušťka v křížení se břeven 20 cm.

Pověst spojená s křížem tím jest již málo známa, stěží dopátral jsem se starce, jenž vypravoval, co prý slyšel od svého děda,, že na tom místě, co kříž stojí, potýkali se dva rytíři a oba přišli v tom boji o život; na památku že byl pak ten kříž postaven.

Kromě těchto křížů, jež jsem viděl a na místě okreslil a změřil, bylo mi sděleno, že na cestě z Hluboké do Rabštýna stojí vedle cesty v lese blíže samoty Ladetic, bývalé pohodnice, kámen čtyřhranný, na němž přes celou plochu vysekán kříž a kolem něho v rohových polích jakýsi nápis nečitelný. Vypráví se, že na tomto místě, když jeli ze svatby, zvrhl se vůz a nevěsta se zabila. Některé tyto zprávy a pověsti pomohl mi vypátrati p. K. Kučera, četnický závodčí v Rabštejuč.

    J. Brož.

* Starobylé kříže V Okolí Vamberka. V okolí Vamberka nalézají se dva starobylé kříže, k nimž touto úvahou pozornost staro-žitníků obracíme. Pozorujme kříž menší. Před lety, kdy v každém starém kříži hledán kříž cyrillo-methodějský, přirozeno, že i tento horlivými sběrateli starožitností za takový byl pokládán. Nevysoký kamenný ten kříž hrubých tvarů s písmem od povětrnosti docela již nečitelným stojí u silnice z Vamberka do Kostelce n. O. vedoucí, několik jen kroků za statkem p. V. Frydrycba. Teprve r. 1842, když stavěla se císařská silnice již zmíněná, byl vykopán ze země; dříve byl pod zemí a nikdo o něm nevěděl. A přece si lidé o něm vypravují, že na tom místě blesk zabil člověka. Viděti z toho, jak někdy vznikají pověsti. (Viz též zmínku o tom ve článku Dr. Kalouska „O kontroversáeh cyrillo-methodějských" v Atheneum 1885, ló. října.) Slyšel jsem též vyprávěti, že prý vůl na místě tom řezníka zabil. Zajímavější jest kříž druhý, zvaný „kříž u spálené jedle". Jdeme-li po staré silnici slezsko-polské k Německé Rybné lesy vambereckými, přijdeme asi půl hodiny cesty nad sochou sv. Prokopa k cestě široké na přič silnice. Dáme li se touto 70 kroků na právo, přijdeme k prů: seku, jímž 140 kroků kráčejíce spatříme v mladém lesíku veliký, kamenný, zhruba tesaný kříž, v němž jest vytesán Velký, starorytířský meč. Kříž ten vykopán asi před 30 lety; byl dosti hluboko v zemi


Předchozí   Následující