str. 314
vyjímá se velmi krásně a odůvodněn jest tím, že za dob dřívějších ukazovali zvyk „tří králů" ponejvíce pastuchové, kteří znali nejvíce písní a koled; bylo snad jaksi jejich povoláním každoročně zvyk opakovati!? — Snad i ta okolnost může nasvědčiti, že pasáci (Valaši) nejvíce k tomu byli povoláni, řídíce se zvláštním právem — „právem valašským", dle něhož měli také rozděleno Východní Slezsko ve tři oblasti pasácké, a požívali při-tom různých výhod, jež využitko-vali ve vlastní prospěch.
Pastuškové ukazují se nám takořka v každém kraji. Na obrázku vidíme „pastušky" z Orlové ve Východním Slezsku: Jsou to junáci oděni pestrým hávem třikrálovským; vysoké jich čapky (kaptury) různí se jak formou tak okrasami. První má tvar kuželovitý nahoře s chocholem, druhá válcovitý, a třetí se podobá mitře biskupské. Vyáoké čapky polepeny jsou pestře malovanými obrázky biblickými, jež se odnášejí vesměs k Narození Páně. Dlouhá košile, jakou mají navlečenu na kabátě, bývá křížem a křížem přepásána různobarvými stuhami, jako červenými, modrými, zelenými a p. Také ramena a rukávy ověšeny jsou mašlemi; na prsou přišita bývá podobná ozdůbka. Kalhoty nosívají obyčejně tmavé. Dlouhé hole mají rozdílný tvar.
U nás provádějí pastuškové zvyk již odpoledne na Boží Narození a končí svátkem Tří králů 6. ledna. Děti chodívají s pastušky zároveň až do chalup a naslouchají prostým zpěvům, jež však mají něco zvláštního do sebe i pro svou jednoduchost. V chalupách zaklepají pastuškové palicemi (kyji) na dvéře u světnice a dříve vejde první prozpěvuje: (Ostatní následují.)
I. pastucha:
Pochválen buď Pán Ježíš Kristus! Pěkně prosím, páni milí, kdybyste nám dozvolili trochu poskakati: chudých tří pastýři památky chceme proukázati zkratky.
II. pastucha: „A já idu proti směle
ke cti Krista Spasitele!"
III. pastucha: Není-li toho času,
aby lidé pracovali, pokud straka nedá hlasu — pokud pokrmu neuvidí? Ale straka řkúc: „Tu máš, hledej sobě, kde co máš!"
I, pastucha: A já Báča půjdu předy a vezmu si kusek krejdy
a zapíšu dary naše, které máme při salaše.
II. pastucha:
Na rabuvku (lov) spolem (spolu)
půjdem'
a za bučkem státi budem'. Kaj (kde) se buček zelená, Valach dosti peněz má.
III. pastucha: Hodní lidé jsou Valaši, které máme při salaši;
[: hodní, hodní jsou vždycky 1:]
Všichni:
Do Betléma půjdem' skokem rychle, hbitěj' nežli krokem: dary vezmem' sebu pro Boží potřebu!
A ty, Juro Varculíku, navař kaše na ryndlíku
|
|
|