str. 319
Stříška bývá kryta šindelem nebo „povory" ("krajiny) jedinou řadou.2) Uvádím na př. ohradu, kde plaňka jsou 1.5 m. vysoká, jednotlivá přepažení na nich jsou 5 m. dlouhá. Kobylky jsou 0.9 m. dlouhé, 18 cm. široké, 30 cm. vysoké; trámce v plaňkách jsou z téhož dříví. Krytba jest povorová, 60 cm. široká.
Když se zdražilo dříví, nahradili někteří milovníci plank v této hradbě dřevo kamenem, střechu i rozměry nechavše. Tak povstaly „zídky" plaňkům ještě aspoň něčím podobné. Za to někde dávali na zídku místo úhlednější a dražší stříšky laciný a neúhledný povlak drnový, na novějších statcích přikrývají takové zídky obyčejně jednostrannými stříškami cihlovými. Daleko za plaňky i zídkami byly hradby3) samosličkové a jednotvárné šrankové. Hradba samo-sličková4) dbale udělaná vypadá ještě dosti úhledně. Příklad její viděti před stavením o senci vylistované v Újezdě. Staví se na Chodsku pravidelně takto: mezi dvěma sousedními kůly natáhnou se vodorovně tři bidla, nahoře, dole a uprostřed. Mezi bidly napínají se pak svisle samoschle, střídavě jedna s té strany, druhá s oné, takže není třeba ani žádných hřebů. Hradby „samosličkové" jsou oblíbeny zvláště při zahradách, místy i při sadech.
Hradby šrankové, v nichž vodorovná bidla přivazují se ke kůlům březovými „houžkami", vídati jen za vsí, hlavně podél „zá-liumenců".5) Kromě těchto vídati sem tam i obyčejné a jednoduché hradby povorové i hůlkové, na nichž jsou povory a tyčky svisle jednotvárné přibíjeny.
Sady chodské bývají velké a na stromoví bohaté. Zvláštní divná záliba mnohých hospodářů trpí v sadě i všelijaký strom lesní, jehož semeno tu větrem nebo ptákem zaneseno vzklíčilo. To však neplatí o „nivě", již z úcty k posvátné věci pro dostatek ratolestí o květné neděli hojně úmyslně pěstují. Zahrádky na zeleniny bývají na leckterém dvoře i u chalupy, ale jsou chudé a obyčejně zanedbané. Oblíbená květena hospodyň a dívek chodských jest: brotan, yzop, šalvěj, máta, reseda, měsíčky, narcisy, lilie zlaté, pivoňky, pantličky (panský oves) a prosté modré fialky. Zelenina pěstuje se jen nejnutnější.
Tolik o statku a chalupě a o zařízeních na nich jakožto jedincích na každém pro sebe.
Zbývá ještě všimnouti si některých věcí, jež působí na stavbu a tvářnost celé vsi.
Chodové mají nejraději stavení, obrácené proti slunci: stavívali tedy nápadně dlouhé dvory své nejraději v řadě jeden za druhým,
2) Tutéž stavba má dvojstranná stříška na brance do dvora.
3) Slova plot se neužívá; místo něho vždy hradba.
4) Samoslička, samoschle = tyč ze slabšího stromku lesního, jenž sám od sebe uschne.
5) Záhumenec, záhumenice = pole nebo louka za humny.