str. 376
Vidím v tomto druhém proudu stopy invase lidu černovlasého z Moravy a za velice důležité v té příčině pokládám naše hradiště Šárku, Řivnáč a Zámka u Bohnic, jakož i Hrádek čáslavský, na kterých všech nacházíme velmi zřetelné zbytky kaltury tak zv. terra-marové.
Prof. Píč, který uveřejnil v publikaci své (Výzkum) příslušnou v okruh kultury této nádobu z Velimi beze všeho výkladu, domnívá se sice, že bylo by příliš mnoho citovati Italiky tenkrát v Podunají .meškající 58) až do středních cech. Mně nezdá se to býti tak absurdním.
Větší část Moravy obsahuje okresy s vysokým počtem černovlasých, a to nejen mezi Slováky (Uherský Brod 92 promile, Kyjov 79 promile) ale i v celé západní části své, kde jich čítají okresy boskovický 68 promile, brněnský 73 promile a jihlavský přes své německé osady 85 promile; dílem německé okresy dačický, znojemský a krumlovský čítají černovlasých 58 promile — 65 promile—62 promile, v českých částech svých samotných však jistě mnohem více, hledě k tomu, že sousední rakouské okresy "Waid-hofen, Horn a Hollabrunn obsahují černovlasých pouze 39 promile, 5 promile a 47 promile.59) Výminkou jsou okresy novoměstský se 44 promile a meziřický s 31 promile černovlasých; okres třebíčský se 60 promile černovlasých tvoří asi území přechodní. Jest velice pravděpodobno, že lid černovlasý táhl poříčím jednak Jihlavy do poříčí české Sázavy a právě na cestě té nacházíme hradiště Náporky u Oslavan, o kterém Knies 60) dokazuje,
jednotlivě 65 až 86 černovlasých z tisíce, v celkovém průměru však 1816 ze 24.812 dětí, tedy 73 z tisíce. V příčině černovlasých vyslovuje se Virchow následovně (Erhebungen str. 3-10): „Elsass-Lothringen, Pfalz, Baden und Hessen einerseits — sämmtliche Kreise Bayerns anderseits bilden zwei compacte Herde stärkerer Schwarzhaarigkeit, welche nur durch den hellen Kreis Würtemberg geschieden werden. Niemand wird zweifeln, dass hier uralte Besonderheiten ethnischer Natur hervortreten."
58) Heibig (Die Italiker in der Po-Ebene) a Fligier domnívají se totiž, že kulturu terramarovou přinesli Italikové, příslušníci komplexe světlé, ze severních krajů do Itálie; mně zdá se naopak, že jest to kultura vlastní krajům při Středozemním moři. Také italský archaeolog Brizio opírá se rozhodně tomu, aby přiváděla se kultura terramarova ve spojení s lidem latinským, který objevuje se dle něho teprve ve Villanově, a dokazuje proti Pigorinimu a Chierieimu, že mezi kulturou terramar a kulturou jiných starých osad italských (fondi di capanne) nestává jiného rozdílu než ten, že jedny byly budovány na suché zemi, druhé na místech povodněmi ohrožených. (Brizio, Villaggio preistorico a fondi di capanne scoperto nell' Imolese.)
59) Německý okres mikulovský má sice černovlasých též 78 promile, ale právě v tomto okrese leží známé osady jižních Charvátů. Více méně parallelně vyskytuje se i pleť snědá, na př. v okrese brodském 284 promile, v hradišt-ském 265 promile, v kyjovském 267 promile, v boskovickém 261 promile atd.
10) V časopise musejního spolku olomouckého roč. XI. str. 144. V letošním ročníku pak nacházíme právě velice zajímavé úvahy Palliardiho o kultuře z konce doby neolithické, která sahala z jižní Moravy Uhrami (hradiště
|
|