str. 368
že keramika jeho nápadně se shoduje s keramikou hradiště Ěivnáče — jednak poříčím Svitavy a Svratcavy, kudy dosáhl okresu poličského (ještě u Vanovic, jen 9 kilometrů od hranic okresu poličského, vyskytla se osada celkového rázu neolithického).
Na znamenitý úkaz, že kultura terramarová vyskytuje se i v Čechách (měsíčková ucha na hradišti šáreckém), upozornil první prof. Virchow u příležitosti své návštěvy musea pražského,61) pak poukázal Voss 62) na nádobku z Kamýka otisky provázků zdobenou ve sbírce Strasserově a na nádobu z Pachlovy sbírky kdesi v okolí Berouna nalezenou, později nalezl jsem sám střep s ornamentem pro-vázkovým v osadě libeňské, jiný nalezený na písčitém vršku (s nožíky a hrůtky z pazourku a prohledně) u Starého Kolína obdržel jsem od prof. Kalouska,63) po čemž vyskytl se střep s ornamentem provázkovým a četné jiné střepy s oněmi z hradiště šáreckého a z Řivnáče se shodující i ve spodní vrstvě na Hrádku čáslavském,64) kdežto hradiště Řivnáč a Zámka poskytla dosti nádob s uchy měsíčkovými (ansa lunata). Z jiných nálezů starších známe ještě měsíčkové úško žele-nické, které nemá však pranic společného se známým hrobem žele-nickým.65) Nejzajímavější nález v té krajině jest hrob velvarský popsaný prof. Smolíkem v Památkách (díl XV. str. 209), jejž Smolík ovšem klade do nejmladší (!!) doby hallstattské. Nejnověji vstoupila do řady nalezišt s kulturou terramarovou i Slánská hora a jeden z hrobů čečovických, pak osada na Homolce u Stelčevsi.66)
Malované nádoby, jaké na Moravě se vyskytují, z Cech ovšem neznáme; bezpochyby stala se invase dříve, než technika tato i na Moravu se rozšířila, nicméně můžeme souditi, že černovlasí v jihovýchodních Čechách udržovali stálé styky s Moravany i dále — totiž ještě tenkrát, když bylo na Moravě vládnoucím se stalo světlé plémě sivookých. Důkaz toho vidím ve jménech řek jihočeských Sázavy, Hojavy a Trnavy, v hradišti s valem spečeným na Cimburku u Kutné Hory s keramikou úplně moravskou a z vyskytování se keramiky hallstattské (hrob v poloze Ksinách u Žleb, Hrádek čáslavský, od-
Lengyelské) do Sedmihrad, na poloostrov balkánský a až do Troady — jiným pak směrem z Uher do východní Haliče (viz nahoře o počtu černovlasých v Haliči).
61) Verhandl. d, berlin, anthr. Gesellschaft 1875. Mai.
62) Verhandl. d. berlin, anthr. Gesellsch. 1877, pag. 309.
63) Počátkové předhistorického místopisu str. 64.
64) Čermák ve zprávách o kopíiní na Hrádku, zejména v Mittheil, der k. k. Centralcommission na více místech.
65) Bronzy a železné předměty želenické dostaly se do musea se sbírkou Paehlovou — úško měsíčkové zaslal do sbírek těch r. 1855 poštovní úředník Alé s jedním ještě střepem, ale bez jakýchkoli jiných předmětů. (Musejník 1855 str. 277.)
66) Památky XVI. str. 331, str. 350 a str. 443. Ü Stelčevsi byla již r. 1871 nalezena jedna ze známých červených nádob zvoncovitých, které zdají se provázeti černovlasé na jich postupu k severu.
|
|