str. 370
málo viděti ve většině těchto tmavovlasých potomky nejdávnějších obyvatelův země české, kteří tu na Polabí a v poříčí dolejší Vltavy seděli již v době neolithické.
V okresích severovýchodních nacházíme tmavých vlasů méně z té příčiny, že kraje ty dvakrát za sebou byly okupovány příslušníky komplexe světlé, totiž sivookými a modrookými.
Závěr.
Ze somatických rozdílů, jaké byly nalezeny v obyvatelstvu české země, vychází: 1. že nejdávnější obyvatelé její (nehledíme-li k pro- • blematickým potomkům oněch lovců, kteří zde ,v době palaeolithické honili divoké koně a soby) usedlí byli v severní polovici země a příslušeli k plemenu hnědookých, hnědovlasých autochtonů západní a střední Evropy, 2. že ke konci neolithické doby učinili černovlasí jihozemci, kteří byli zatím v krajích podunajských se rozšířili, z Moravy vpád do kraje na levém břehu labském položeného a pronikli při tom až k Slánské hoře, 3. že za doby starších bronzů příslušníci tohotóž plemene osadili z dnešních Bavor jihozápadní Čechy, 4. že za doby také ještě bronzové vnikly první tlupy příslušníků světlé komplexe, sivoocí L a c h o v é, průsmykem náchodským do cech severovýchodních, 5. že o několik století později příbuzní jejich, kteří byli zatím věnec českých hor obešedše horního Podunají dosáhli, z Horní Falce do poříčí Mže se vedrali, snědé obyvatelstvo zdejší sobě podrobili, v něm však utonuli, a 6. že za sivookými Lachy stejnou cestou dostali se sem modroocí Charváti, jimž podařilo se nejen nějaké části země, jako ostatním předchůdcům jejich, se zmocniti, ale opanovati zem celou, z které v dobách historických postupem klidného usazování, ovšem však následkem velikých pohrom válečných, postoupiti musili značnou část rusovlasým, sivookým Frankům Východním, menší část pak více snědým Bajuvarům.
Jen rusovlasí, modroocí Svevové, o jichž pobytu aspoň v cěkterých končinách Čech podávají nezvratné důkazy pohřebiště dobřichovské z druhého nebo třetího a pohřebiště podbabské z pátého století po Kristu pocházející, nezůstavili zřetelných stop po sobě v dnešním obyvatelstvu české země. Úkaz ten dá se vysvětliti ovšem tím, že Svevi co do rázu somatického tak bylí podobni modrookým Charvátům, že potomci jejich s těmito beze sledu splynouti musili; nanejvýše mohla nastati v krajích, kde snad vrstva modrookých Charvátů
nádobami z hrobů únětických, čeeoviekých a jiných ve středu Čech a nádobami z hrobů libčanských v museu zemském nesprávně pod jménem „libčické" vystavených.
|