str. 378
Prostý rozumný svod podobných popisů a tabulek podává pak do rukou badatele materiál přehledně sestavený a tak úplný, že mříže si i ušetřiti cestu do musea peštského a krajinských musejí uherských. A takovýmto vědeckým „katalogem" te může vykázati málokteré museum. Uherské národní museum bude s nim asi hotovo do roku příštího.
„ Tolik jsme předeslali k řádne'mu porozumění objemné publikace Ham-plosy. Již před tím během let vydána byla od ného celá „doba bronzová Uher", tato nejskvělejší perioda uherské předhistorie. Pulszky vydal kulturu gallskou, Hampel nyni doplňuje zbývající mezery I. částí publikace šech nálezů pozdějších, nálezů z doby od IV.—X. století po Kr.
Výčet všech popsaných a vykreslených nálezft uváděti zde nelze, připomínáme jen znamenité poklady gothakého ráži z pusty bakodské, z Blatnice v Turci, ze Szilágy-Somlyó, z Mezo-Berény a Pftikoslelí, z Nagy-Szent-Miklóse, pak výkopy z pohrebišt u Nagy-Falvu, Készthély, Némes-Volgy, Martély atd. Tyto jsou zijména důležitý pro slovanskou archaeologii, neboí ačkoliv náležejí do doby stěhováni národů, vyskjtuje se tu známá charakteristika slovanská: esovité záušnice a několikanásobná \lnice na nádobách na kruhu točených.
I tato kniha Hampelova, jako oba jeho spisy bronzové době věnované, stane so nezbytnou rukojeti pro všechny, kteří se zabývají předbistoríckou archaeolrgií v Evropě hlavně východní. Přejeme jí hojného a zaslouženého rozšíření N.
Koenen Konstant i a. Gefässkunde der vorrömischen, römischen und fränkischen Zeit in den Rheinländen. Mit L90 Abbildungen. Bonn 1895. Str. 154 6 M.
Spisovatel podává ve své knize přehled piedhistorieké keramiky zemí porýnskýcb, od doby nejstarší až do středověku. Na 21 tabulích předsiaveny jsou nám typy nádob jednotlivých period, hlavně doby neolithické (stirší typy řadí se k známé i u nás keramice páskové, mladší ke keramice s ornamentem šňůrovým), doby bronzové (rozdělena opět na oddíl starší a mladší) a doby železné. Zde blavné vyniká období hallstattské svojí bohatě vyvinutou keramikou. Po době latěnské následuje keramika římská, v Porýní opět velice bohatě zastou ená, a na tři poddobí rozlišená. Současně s mladší římskou keramikou vjstupují nádoby staršího typu germánského, na néž pak následuje keramiku doby francké (merovejsko-francká, časná karoiingská a pozdní Uaro-lingská) s dodatky o pozdějších typech středověkých. K odstavci o nádobách římských připojeno je ještě zajímavé pojednání o římských lampách.
Obsah knihy, jak je viděti, jest velmi bohatý, a co více, zajímavý nejen pro ty, již archai ologicky studují Porýní, nýbrž vůbec archaeology střeuní Evropy. Maiíť zajisié i všeiky doby předkistorícké v střední Evropč i provinciální keramika římská na všech místech mnoho společného. — Knihu Kornenovn. pravý to manuál předhiítorické k ramiky, doporučujeme proto i našim archaeologům. H