Předchozí 0410 Následující
str. 387

vdova ukradla jistému faráři mnoho věcí, já to vše prodal a s ní propil. Panu Cikánovi, císařskému rychtáři v Jaroměři, vzal jsem kord a věrtel pšenice. Panu Krokerovi vzal jsem dva páry ostruh a jednu pancnéřovou rukavici, pak jedno sedlo, řemen a postroj, což jsem vše prodal v Neurodě a propil. V Praze jsem taktéž ošidil svou paní, paní Krokerovou, požádav mnohem více za stravování sebe a krmení koňů, než jsem skutečně spotřeboval. Ye vsi Šeidewinkel ukradl jsem cínové a měděné nádoby, jež jsem ve Slaném u Náchoda prodal."

Tím asi ukončiv povšechné své přiznání krádeží a zločinů, počal ke konci lancknecht vypravovati o svých kouscích pověrčivých, kteréž jakožto čarodějství svědomí mu tížily a také za hlavní vinu jeho mu pokládány byly. Jednotlivé tyto pověry, jež lze pokládati za staré, zděděné ze století XVI., jsou v originale poněkud nesnadno podány, pročež je uvedeme pouze v obsahu, dokládajíce, že laucknecht, jak podotknuto Němec z Ottendorfa v okolí broumovském, co do větší části je měl od jakéhosi pohůnka českého, jenž býval ve službě ve vsi Šonově u Skalice a pak ve Lhotě Eešetově u Náchoda. Jsou tedy tyto pověry z lidu českého a dostaly se do území broumovského pouze náhodou. Pověry uvádíme v pořadu, jak je lancknecht vyčítal:

Zvaří-li se bylina zvaná „Defessel", jež jest širokých šťavnatých listů, s kořínky jiné byliny, jež slově „Aberwarzel" (Carlina acaulis), slouží odvar tento k umělému nabubření koňů, takže vypadají dobře a snadno se za drahý peníz prodají. — Prostředek, aby koně byli zdrávi, jest tento: Z řetězu, jehož bylo při šibenici použito, vezme se jeden článek, z toho se zrobí plíšek a tímto plíškem se koňům každého nového měsíce vytře huba. Chceš-li uškoditi v některém stáji všem koňům, zakopej pravý běh zaječí pod práh onoho stáje; koně počnou chřadnouti a za nějaký čas pojdou. Taktéž na záhubu koňů působí prostředky tyto: vezmi buď mozek z hlavy kočky od psů rozsápané nebo hlavu psa pošlého, na ulici nalezeného, a jdi ihned ke prahu stáje; mozkem kočičím natři zevnější dřevo prahu, psí pak hlavu zakopej pod práh. Jiný prostředek, aby koně stloustli, jest tento: ze tří různých stodol vezme se po třech hrstech klasů, tyto sé levou rukou proti slunci východu stejně nad sebou uříznou, načež se zrnka vytlukou; k těmto se přidá ze tří pecí tří různých sedláku kvasu a ze tří studní jiných tří sedláků vody; po této stravě koňům dobře jde k duhu. Taktéž dobře působí koňská srst vzatá s pravé zadní nohy koňské; dá se do nového hrnce, v němž jest řeřavé uhlí, a přikryje novou pokličkou; z tohoto hrnce pak se koně podkuřují a dostanou pěkný vzhled, štíhlost a jasné oko. Aby krávy dobře dojily, jest třeba zaopatřiti si kořen byliny zvané „musištka"; bylina tato jest mužského a ženského rodu, tento druhý má na kořenu vroubky, onen jest hladký. Kdo bylinu vykopává, musí při tom státi pozpátku a kořeny musí s obličejem odvráceným vytahovati. Kořeny


Předchozí   Následující