str. 388
mají podobu motyky. Jeden se zakope pod práh, druhý se dá nad práh chlíva, kde krávy stojí. Zmíněný pohůnek, jenž slul Janeček a našeho deliukventa těmto a jiným čárům byl naučil, znal prý též hotoviti čarovné pruty, kterýmiž učarovával dobytku a stromům; šlehl-li koncem tenkým, zhubnul dobytek a seschl strom; šlehl-li tlustším, oživl zase strom a stloustlo zvíře. Jeden takový prut prodával onen pastucha za 8 až 9 tolarů, sílu jeho prý lancknecht sám zlsusil na stroioě třešňovém a prodal jej pak za 7 tolarů jakémusi Venclíčkovi z Turnova, jenž tehda sloužil v Nahořanech. Zvláštní jednoduchý prostředek k uvarování krádeží ovcí, jež se prý vždy zase vrátí, byly-li odcizeny, měli naši dva čarodějníci v tom, že zakopali levý přední zaječí běh s kořínky jakési byliny, jejíž jméno lancknecht nevěděl, pod branou nádvorní. Prostředkem tímto se též prý zamezuje ležení ovcí a beranů Aby koně zchřadli a pak zase jako na povel ozdravili, užíváno prostředků těchto: V písčinách roste,bylina, jejížto kořen, tlustý jako mužská noha, zevně zeleně a černě skvrnitý, uvnitř pak jako sníh bílý; tento kořen se rozkrájí do obroku, a koně v brzku zhubenějí. Aby pak zase stloustli, vezme se voda ze tří mlýnů, a to ta, jež při vodním kole zpátky vyskakuje, pak trojí voda, jež se musela svážet s kopce dolů, k tomu koňský hnůj ze tří usedlostí; tímto hnojem a vodou namočí se hadr a dá se třem pekařům za sebou pod díž, načež se tímto hadrem koně na pravé straně od hlavy až k zadní noze potrou. Při třetím natírání setřesou koně neduh se sebe a jsou opět zdrávi.
Zajímavý, ukrutný prostředek proti nebezpečí ohně uvádí pramen náš takto: Vezmou se dvě mladé vlaštovky z hnízda, svážou se nití, jež byla z panenské košile vytáhnuta, a pak se opět dají do hnízda; za nějaký čas objeví se v každé z vlaštovek kamínek a třetí v hnízdě. Tyto tři kaménky vrhnou se do hořících plamenů, kteréž ihned uhasnou. Lancknecht doložil při tomto vypravování, že sám tohoto kouzla nepoužil, že tedy neví, je li neomylný čili nic.
Proti čarodějkám a zlým duchům znal i užil prý lancknecht těchto prostředků: Ze tří vrb a ze tří černých třešní uříznou se nejvyšší tři vršky, a to za nového měsíce, k tomu se přidá vnitřek hnízda havraního a dá se vše do hrnce s rozžhaveným uhlím; tímto dýmem se v stáji vykouří. Výsledek je, že koně toho stáje jsou po tři roky proti zlým mocnostem bezpečni. Taktéž je celý dům jistě ochránén, vyberou-li se z havraního hnízda všecka mláifata a za-kopajíli se pod podlahu. K poznání čarodějnic slouží kořen byliny, již vypravovatel sice viděl, ale neslyšel jmenovati; kořen je skoro čtyři lokte dlouhý, bylina pak má pouze čtyři listy pěkně zelené a křížem položené. Kousky tohoto kořene neb i listy svinuté v trubičku nosí se na pravé straně kabátec; čarodějnice ihned při přibližování divotvornou bylinu uciťují, počínají se potiti a mohou-li, ihned se vzdálí.