Předchozí 0481 Následující
str. 458

dvou řad nalézá se pátý uprostřed. Téměř ani ne ve hloubi 50 cm., někde i mělčeji, nalezeny pohřby. Půda hlubokým oráním nyní místy snesena tak, že pouze dna nádob zůstala. Vrchy jsou uorány. Hrob z pravidla nese stopy žáru, půda na spodku propálena do hloubi, a zdá se, jakoby nádoby stály v jakési kotlině. Jedna, dvě i tři nádoby velké, plné kostí člověčích, obklopeny jsou nádobami menšími, najmě miskami, mnohdy několika na sobě. Nádoby na kruhu točené vynikají mnohdy úhlednou formou, ale i pěknými, do hloubi rytými ozdobami. Většina nádob menších, zejména misky, jsou tuhou potřeny a často ornamentem z čar a oblouků zdobeny. Jedna z misek při-zdobena pupíky malými, jež do vnitř utvořeny píchnutím a seřaděny jsou. Nádoby menší plny jsou popelu. Některé jsou nápadně malé (sla-nicky), nákteré mají tvar lahvičky neb cibule a p. Žárové hroby dobro-vodské náležejí patrně mezi známá čeaká pole popelnicová typu spíše slezského a do doby železné.

Načrtnuv povšechný ráz hrobů zdejších podotýkám, že vzor hrobu odkrytého v přirozené velikosti chová hořické museum a hrob ten vystaven byl na hradecké národopisné výstavě lomké v síni prae-historické.

Hroby prozkoumány na prostoře asi starého věrtele pozemku a jediné dva hroby nalezeny s kostrou, ležící na pravém boku tváří k jihu. Pod lebkou jedné nalezena „záušnice" s esovitým koncem, a podobná záušnice z místa mi neznámého, z téhož pohřebiště dodána později do musea. Naleznuv kostry již zkomolené — od kolen ku chodidlům byly již ukopány —- mohu jen tolik říci, že kosti stehenní pošiauty byly v před, tak jakoby kostry v poloze nakrčené bývaly. S nesnází dobyta jedna lebka, kterou však pomáhající dělník pochroumal. Zůstala v soukromém majetku, a nevím, kam se poděla.

Podobně při dobývání hlíny u cihelny někdy p. Duškovy (nyní Čelisovy a spol.) udeřeno bylo na hroby žárové. Nikdy jsem nebyl přítomen odkrytí, a jen z výpovědí dělníků a ze střepů mohu udati, že nádoby tu bývaly neobyčejně veliké, zevně ozdobeny primitivními rýhami hrubými. Při těchto nádobách nalezeny dva bronzové srpy a železný hrot oštěpu a železný meč. (Vše v hořickém museu.)

Při straně p. Prokopovy cihelny nalezeny bronzové jehlice s hlavičkou, dráty stočené kol ruky, někdy slaboučké, někdy silnější, kroužky a něco slitého bronzu bez tvaru.

Vedle těchto míst nalezeny hroby u vsi St. černůtek, u Lhotky sv. Gotthardské (kamennou koulí přikryté), u Zrbína v Mezihoří.

Hroby kostrové odkryty v Milovicích ve stavení někdy p. Subrově a pak na návsi v Petrovičkách. Na obou posledních místech objeveny hojné bronzy, které však vesměs jsou ztraceny. V Petro-vičkáeh nalezena i stará prý (?) náušnice. Neviděv ni nejmenší stopy


Předchozí   Následující