str. 475
stavily a utvořily moře středozemní. Tak vypadala ona známa z bible událost, „potopa světa". Tato potopa měla ovšem dalekosáhlé následky i na osídlení lidská, a způsobila první velké stěhování národů, kteří tradici o této události roznesli ďo všech končin naší země, V.
Eugen Du bois. Pithecanthropus erectus. eine menschenähnliche Übergangsform aus Java. Batavia. Fol. 1894. II. -4-408. Mit 2 Tafeln und 3 Textfiguren.
Ve vědeckých kruzích anthropologických způsobil nemalé vzrušení nález, který loni z Jávy ohlásil francouzský lékař, nyní v službě hollandské Eugen Dirbois. Není divu Podle zvěsti té zdálo se, že dlouho želauý střední tvor mezi opicemi a člověkem je nalezen a tíin aplikaci vývojové theorie na člověka zjednána konečně půda pevná. Ovšem že nescházelo těch, kteří na pouhou telegrafickou zvěst nic nedali — a to byla asi většina badatelů — nicméně se však určitá vědecká zpráva očekávala s dychtivostí. Konečně došel letos na knižní trh evropský důkladný popis, titulu uahoře uvedeného, a my si můžeme o celé věci učiniti již obraz určitější.
Ze zprávy té vidíme, že u Trinil na Jávě v netknucé vrstvě náleže ící konci doby světohorní našel Dubois lebku nového druhu anthropoidů, opodále pak zub třenovní a ještě dále kost stehenní. Kost stehenní má úplné podobu lidskou, ukazuje zřejmě, že tvor ten chodil již zpříma na zadních nohou, lebka naproti tomu jeví znaky velmi nízké, jaká snad žádná normální lebka lidská. Patří-li tedy k sobě, representovaly by nám oba Kusy skutečně jakéhosi středního tvora mezi člověkem a opicí. Ale o to běží právě, patří-li femur i lebka k sobe. Dubois to ovšem tvrili na urěito, v Evropě však mnozí pochybují. Ovšem ie jisto, ža i lebka sama o sobě *) je svrchovaně zajímavá a mezeru mezi lebkou opičí a lidskou aspoň částečně vyplňuje. V Paříži nález Duboisňv získal si ihned stoupence i rozvážné (Ma-nouvrier), v Berlíně W. Krause úplně se přidal k Duboisovi, K. Virchow, ač opatrně, stále se reservuje. Správné však žádal, aby nález celý, nejen zpráva o něm, byl poslán do Evrppy k dobrozdání. N.

*) Kapacita její, ovšem jen dohadem vypočtená na c. 1000 cm3 z měr lineárních — část lebky schází — je v prostřed mezi střední kapacitou anthropoidů a člověka.
|
|