str. 477
římských, o mohylách u Dolního Horodniku se žárovými pohřby z doby ne-olithieké, z nichž jedna kromě původního žárového pohřbu obsahovala též pozdější hrob se skrčenou kostrou, jehožto stáří však nebylo lze zjistiti, o popelnicovém pohřebišti v Calinesti Coparencu a několik poznámek o náspech před-historických.
Podrobný a úplný abecední místopis Čech, Moravy a Slezska zpracovaný na základe nejnovějších a spolehlivých udání úředních. V Praze. Nákladem F. "B. Batovce. 1895. Stran 106. Cena 80 kr.
Tuto velice pěknou a potřebnou knížku vydalo letos nakladatelství Batov-covo. Cena její záleží v stručnosti, ale při tom spolehlivosti a úplnosti materiálu ; cena knihy jest neobyčejně laciná. Ne každý bude si moci poříditi velké místopisné dílo Kotyškovo vydávané Buršíkem a Kohoutem. A pro toho tato praktická knížka úplně postačí. Ke knize je připojena dobrá železniční mapa zemí českých a sousedních.
Památky archaeologické a místopisné. Eedaktor Dr. J. L. Píč. Dílu XVI. ses. IX. Praha 1895.
Obsah: Mohyly lužanské. Zkoumali J. Hlávka a Dr. J. L. P í é, píše Dr. J. L. Píč (str. 521). Jedná se tu o skupiny mohyl, rozkladaj'cich se napanství lužanském v údolí řeky Úhlavky, a to o mohyly v revíru u Vlčího, u Kbel (kopáno r. 1893) a u Zeleného (kopáno r. 1894). — Mohyl u Kbel prozkoumáno bylo celkem 30, ve všech byly jen pohřby žárové, s milodary bronzovými, poměrně nočetnými a jednoduchými. Keramika je ušlechtilá. Hroby náležejí do mladší doby bronzové nebo ješfě později do doby hallstattské. Bronzy ukazují na prvou, keramika na druhou dobu. Snad obě kultury setkaly se tu současně. — Mohyly u Zeleného jsou poněkud starší, mohyly u vsi Vlčí (prokopáno všech 11) opět mladší. Bylyf zde v hrobech opět vesměs žárových nalezeny již předměty železné, ba jeden zohýbaný ineé ukazuje ráz latěnský. Z toho soudí autor, že většina mohyl náleží doba hallstattské, ale některé době gallské (tedy průměrně z doby kol r. 400 př. Kr.) — Zprávy o Holi areu. Píše F. A. Borovský (str. 545). Opukové soehy ze XIV. století v klášteře ročov-ském. Podává Dr. B. J. Matějka. (S 2 vyobr. str. 549). K životopisu dvou českých umělců. Zprávy od Zikmunda Wintera v(str 553). Kdo byl mistr I. W.?. Píše Dr. Karel Chytil (str. 535). Dům Ríhovský a nikoli německý v Plzni Píše Josef Strnad (str. 559). Kterak uváděn byl nejvyšší mincmistr království Českého v úřad. Podává Josef Šimek (str. 563). K rodopisu Kapounů ze Svojkova a rodin s nimi spřízněných. Podává V. J. Nováček (str. Íjo5). Materialia k dějinám umění, uměleckého průmyslu a podobným. Podává Frant. Mareš (str. 569). Tři kostry v kulturních jamách u Čáslavi. Popisuje Kliment Čermák. (S vyobr. str. 577). V jamách kulturních v cihelně p. Černého našly se 3 dětské kostry. Hroby ty náležejí do doby neoli-thické, v jednom pak zajímavá nádobka, na níž zřejmě vidět, že okrasa hrdla docílena byla jen otištěním pletené šňůry. Zprávy a drobnosti: Archaeolo-gický sbor musea království Českého (str. 581). — Archaeologická kommisse České Akademie (str. 583). — Příspěvky ku zvonařství (str. 585). — Staré zvony ze zrušeného kostela sv. Mikuláše v Starém městě pražském (str. 589). — Archa kostela vojenického {str. 590). — Nález starých mincí (str. 590). N.
Časopis vlasteneckého spolku muzejního v Olomouci. Redaktor J. Palliardi. Olomouc 1895. Číslo 45.
číslo 45. vyniká opět velmi bohatým a zajímavým obsahem, Lad. Červinka. Hromadný nález bronzů u Syrovína (str. 1). V nádobě pod kamenem nalezeno -bylo 8 bronzových sekerek dutých a 4 srpy z doby bronzové. K. J. Maska. Diluvialní člověk v Předmostí (str. 4). Vzhledem k ob-