str. 478
sáhu tohoto článku odkazujeme čtenáře ua dřívější čláuak Maškův v tomto ročníku českého Lidu na str. 161. uveřejněný. Tento článek, později psáu, obsahuje některé dodatky a opravy, na př. pohřbených osob nebylo asi 10, nýbrž asi UO (8 dospělých a 12 dětí), po většině ve skrčené poloze položených. Index lebeční variruje od 71—7tí. Nález ten je předůležitý a doufáme, že přes námitky vyslovené Drem Křížem, zůstane jeho diluvialní stáří v plné platnosti. J. Slovák. Hroby se skrčenými kostrami u Zalkovic (str. 8). Zajímavý nález koster, jedné mužské s pazourkovým nástrojem a škrabadlem v ruce, u hřbetu s nádobkami typu .páskového a zvoneovitého, jehož neolithické stáří u nás tímto nálezem znovu potvrzeno. Ed P e o k. Lid na Vyzovsku (str. 10). Výroční obyčeje, zvyky, pověry, slavnosti a zábavy. J, P all i a rdi. Před-historická sídla na Znojemsku (str. 17). Popisují se kulturní jámy v Horních Dunajovicích, náležející opět do doby ueolithické, pak sídliště nad Mírovcein u Grešlova Mýta z téže doby, se zajímavou keramikou. Z kamene bylo hojnost, úplně však chybí výrobky kostěnné a parohové (zničeny vlivem půdy?) V. Houdek Valašská kniha zaklínači z r. 1840 (str. 23). J. Klvaňa. Drobo-tiny národopisné z potulek prázdninových a národop výstav a museí (str. 28). Dojmy z výstavky ve Velké, Napajedel, Kroměříže, Jírálové Hradce ; o selské síni Českého musea, o Chorvátech mikulovských. — Četné drobné zprávy a literatura. N.
Glasnik zemaijskog muzeja u Bosni i Hercegovini. Urednik Kosta Hörmann. VI. seš. 3—4. Sarajevo 1894.
Obsah jest opét neobyčejně bohatý a pro archaeologa zaj;mavý: Emil L i 1 e k. Vjerske starine iz Bosně i Hercegovino. Dokončení (str. 365, 631). Lidové léčení. Dr. Čiro Truhelka Bosanski, srpski i bugarski novci zemaijskog muzeja u Sarajevu (str. 389). Mince jihoslovauské v museu sarajevském. Srv. k tomu dodatek na str. 419. F r. Fiala. Crtiee iz Donjeg Unca (str. 421). Rozvaliny Visučgrada, římské hroby u vsi Donje Vitoča a před-křesíanské hroby u Drvara. V. Radimský. Arheološke crtiee iz Bosně i Hercegovině (str. 429). Eůzné Dálezy menší. Karel Patsch. Sandžak novopazarski u rimskojloba (str. 465). Většinou výklad starých tam nalezených nápisů římských. Dr. Čiro Truhelka. Broncani šljem od Vrankamena pod Křupe (sitr. 491). Krásně zachovalá přílba bronzová. V. Badimský, Gradina Čungar kod čazina (str. 495). Osídlení neolithické s důležitými nálezy. S a-stanak archeologa i antropologauSarajevu (str. 521). O sjezdu sarajevském. V. Badimský.. Skylaxovo jezero kod Neretve u Hercegovini (str. 533). Dr. Leopold Glück. Prilozi fizičkoj antropologiji španjolskih Jevreja o Bosni (str. 675). Fysický ráz španělských židů v Bosně. Fr. Fiala. O nekim nasutím gradinama u severozap. Bosni (str. 683). Nálezy na hradištích. V. Radimský. Prehistorické gradine u Kotáru bihačkom (str. 697). Množství hradišt v okolí Bihače. Karlo Patsch. Rimski ostanei iz dolině Neretve (str. 711,; 765). Římská nápisy a reliéfy. Pr. Fiala. Uspjesí prekopavanja prehistor. grobova na Glasincu (str. 721). Nové nálezy v mohylách glasineckých v r. 1894. V mohyle 4. nalezen dioritový mlat vedle sponky z doby železné. Vůbec jsou tyto nálezy velmi zajímavé a důležité. N.
Zeitschrift für Ethnologie Redactions-Cotnmission. A. Bastian, K. Vir-chow, A. Voss. Berlin 1894. Heft VI. 1895 Heft 1.
Sešit Ví. obsahuje jen kritiky a referáty, seš. I. nového ročníku dva články O. Helma „Chemische Untersuchung westpreuss. vorgeschichtlicher Bronzen und Kupferlegirungen insbesondere des Antimongehaltes derselben" (str. 1) s dvěma dodatky, a článek R. Andreea „Die Südgrenze des sächsischen Hausos im Braunschwoigischen (str. 25). O původu západopruských bronzů, jež obsahují v sobě více antimonu než bronzy odjinud, vyslovuje se Helm v ten smysl, že bronz ten dovážen byl nejspíše výměnou za jantar cestou
|
|