str. 490
ornamentem vyplněny. Také tyto inicialky a ornamenty jsou hlavně rumělkou a barvou zelenou, toliko výjimkou černou a žlutohnědou barvou malovány. Modlitby tyto obsahují modlitby ranní, při službách Božích a při večeři Páně.
Nade všecka tato díla Břeňova vynikají uměleckým provedením modlitby pro ženské:
IV. „Pokojíček duchovní: líbezně kvetoucí v zahradě milosti Boží. Kdežto se nalézají vonné modlitby ke cti a chvále Nejsvětéjši Trojice svaté. Psáno v Širokém Dole u Matěje Břeně. E. 1818."
Modlitby tyto obsahují 236 stránek (form. 11 —17 cm.) a jsou nad míru bohatě netoliko inicialkami, ale také proužkovou, rohovou a celostránkovou ornamentikou okrášleny.
V modlitbách těchto jest, prosté inicialky nepočítaje, přes 60 skvostných iniciál, hojně stran jest plně ornamentováno. Psány jsou běžným, neúhledným písmem německým.
Modlitby tyto obsahují: Přípravy k modlitbě — modlitba pobízející srdce k pobožnosti — modlitby ranní, večerní, při službách Božích, modlitba, kteráž v neděli má říkána býti, modlitby před kázáním, po kázání, když požehnání říkáno bývá, modlitby za odpuštění hříchů, před, při a po večeři Páně, před a po jídle, modlitby nešporní v neděli, rozličné (za obecný pokoj — za úrodu zemskou — dítek za rodiče — pobožné panny — modlitby ke cti a chvále jméua Božího) — závěrka k sv. Trojici. Připojeny jsou písně ranní, před a po jídle, času nešporního, píseň večerní a žalm 100.
InicialUy v těchto modlitbách jsou prosté, frakturové a uměle dle velkých písmen frakturových komponované.
Mnohé iniciály Dřeňový vynikají netoliko krásným písmem, ale také důmyslným, bohatým ornamentováním a svěžím malováním. U vyhledávání obměn tvarův inicialek jest Břeň nevystiženým, ukazujeme toliko k přečetným jeho iniciálám: O, W, S, P a j. V řadách těchto inicialek nenalézáme ani dvou písmem nebo malováním stejných. Některé inicialky, zvláště v modlitbách z r. 1810 popsaných na str. 13, 147, 151 —154 a j. jemnou ozdobuostí a pečlivým provedením a malováním upomínají na drobnomaiebné naše památky.
Ornament Břeůův jest složen z nemnohých prostých prvků. Základní kostrou jeho ornamentovaných proužků bývá vlnice, již rozvádí jednoduchými nebo dvojitými, namnoze velmi zajímavě spojovanými zákruty. Za ozdoby používá prostých a zoubkovaných lístků, čtyř-a osmilistových růžic tvaru čtvercového, pak čtyřlistých, hvězdovitě doplňovaných růžic a rozmanitě stylisovaných kalíšků. S velkou zálibou používal Břeň, zvláště při větších ornamentových výplních, tak na př. v modlitbách IV. str. 15, 47, 108, 156 a j. symbolického srdce.
Figurálních obrazův arciť v knihách Břeňových nenalézáme, toliko dvakráte se opakuje symbol beránka Božího. Inicialky jakož i ornamenty své Břeií s velkou zálibou ptactvem oživuje. Tak nalézáme