str. 489
Již v tomto nejstarším na ten čas známém zpěvníku Břeňově proniká svéráznost i v písmě i v ornamentování, jež pozdějším jeho dílům zvláštní ceny dodává.
Zpěvník tento obsahuje: Písně ranní — písně na desatero Boží přikázáuí — písně před slyšením slova Božího — o Siónu — o pronásledování církve — o obecných pokutách.
Na ocenění těchto i jiných podobných děl, jako památek literárních dojde bohdá souborně po velké výstavě národopisné, až bude lze také tento ohromný materiál teprv přehlédnouti a náležitě roztříditi.
II. Druhý zpěvník Břeňův, jejž máme po ruce, byl pořízen r. 1800 a má tento titul: „W. N. T. S. Tento kancionálek jest vypsaný a vybraný ze všelijakých písniček. V němžto se nalézají písně při výročních slavnostech atd." Na tomto kancionále jest výslovně poznamenáno, že byl Matějem Břeném ze Širokého Dolu roku 1800 psán, čítal 182 stránek (form. 11 —18 cm.) některé -— nejspíše nejbohatěji ozdobené — jsou vytrhány.
Psán jest velmi pečlivé taktéž frakturou. Titule oddělené, někdy celé statě, ano i celé stránky, jsou psány rumělkou, ke konci také modrou barvou. Stránky jsou sice toliko dvojí čarou prostě vroubeny, ale text je bohatě ozdoben 82 skvostnými iuicialkami a mnohými pruhovými a rohovými výplněmi ornamentovými.
Inicialky jsou různých slohů a tvarů: velkých liter latinských (str. 5, 8, 30, 138, 178 a j.), velkých liter frakturových (str. 12, 13, 21, 43, 51, 147, 169 a j.j a liší se také co do rozměrů, ozdobnosti i provedení.
Všecky inicialky a ornamentové ozdoby jsou pečlivé malovány, toliko inicialky při pohřebních písních (str. 64—137) jsou smutečné, pouze černé (str. 64, 67, 72, 78, 85, 89, 92, 98, 101, 109, 113, 139).
Při malování používal Břeň hlavně barvy černé, rumělky, zelené, méně barvy modré a hnědé.
Kancionál tento obsahuje písně adventní, vánoční, postní, velikonoční, písně o seslání Ducha sv., pohřební, písně každého času, v čas sucha, v čas bouře a hřímání.
III. Třetí Břeňovi připisované dílo, jež po ruce máme, jsou 'modlitby: „W. N. T. H. Tyto modlitby jsou vybrány a vypsány z roz-
ličnvch modliteb ke cti a chvále Nejsv. Trojice svaté k duchovní potřebě a k spasitelnému vzdělání a spasení duše. Léta Páně 1810."
Vypsány byly pro Pavlu Kwetenského, čítají 50 stránek (form. 10.5—14.5cm.). Modlitby tyto jsou sice podle rukopisu psány Břeněm, ale nerovnají se jiným jeho dílům ani pečlivostí písmen, ani pečlivostí u provedení inicialek a ornamentových okras, jež jsou většinou toliko zběžné a chvatně kresleny a také tak malovány.
V těchto modlitbách jest 22 ozdobnějších inicialek různého slohu, několik příčních proužků ornamentových a 4 stránky jsou cele