Předchozí 0511 Následující
str. 488

z Mor. Svratky, od něhož jest v okrese hlineckém i v sousedních okresích drahně psaných a malovaných modliteb a zpěvníků zachováno.

Velmi řídkými jsou památky evangelických škol z minulého století. Na hlinecké výstavě byl vyložen 5. krasopisný předpis kantora Jana Bohatého (form. 22.5,—18 ctrn.) z r. 1789 tohoto obsahu: Při-kazanj Božj negsau těžká neboť ďj: wezměte yho me naše a včte se odemně neboť gsem tichy a pokorny Srdcem. Analeznete odpočinuť Dussem swym. Aopět podtež kemné wsicknj kteřjž pracugete a ob-tiženj gste gá wam Polechcim. v Luk. 11. Kapt. No. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 0. 348. 8674. 1000000 Million. — Sygl. w Ribnym Dne 12ho Juny Anno 1789 pro Józefa Lexu Syna P. Mat. Lexy Sauseda Damaškowského.5) Johannes Bohati m. p. Gantor A. H. W. w Eib.

Předpis tento jest psán šesterým písmem, prvý řádek (slovo Přikázání) jest psán ozdobnou frakturou a růžicemi ornamentován. Jest to zajisté vzácná památka obnovených škol evangelických v Čechách.

Psaných a malovaných modlitebních knih evangelických a zpěvníků z konce XVIII, století není mnoho zachováno, z těch pak, jež jsme nalezli na národopisných výstavách v jihovýchodních cechách v 1. 1893 a 1894 podnikaných, nad jiné vynikají modlitby a zpěvníky Matěje Břeně ze Širokého Dolu na Poličsku. Matěj Břeň, vulgo „Matějíček", pocházel z rodiny v Širokém Dole starousedlé; doby narození a úmrtí jeho dopátrati jsme se nemohli.

Byl „bratrem" a v Širokém Dole bez povolení vrchnosti v clia-lupě č. 78 evangelické dítky vyučoval. Také jako hudebník proslul, mládež i starší sousedy nápěvům všech žalmů učil, sám zpěv hrou na housle provázeje.

Asi po r. 1820 byl udán u faráře v Sebranicích, že prý také katolickou mládež vyučuje a ji kazí. Na udání to byl drábem do lito-myšlského zámku odveden a tam v železech uvězněn.

V Širokém Dole a v okolí chovány jsou mnohé modlitby a zpěvníky, jež Břeň za různé potřeby a dary nejvíce svým krevním přátelům pořizoval a rozdával.

Nejstarší dílo Břenovo, jež jsme dosud nalezli, jest k tisknutému žaltáři přivázaný psaný zpěvník:

I. „Vypsané některé písničky, kteréž se můžou každého času užívati. Ke cti a chvále Pána našeho Ježíše Krista a nám křesťanům k potěšení. Léta Páně 1782." Zpěvník tento, čítající 67 stránek (form. 9.5—16 cm.) pečlivě jest psán tiskovým švabachem a ozdoben jest 14 toliko černými nemalovanými inicialkami a nemnohými obrubovými taktéž nemalovanými ornamenty.


5) Rybná pustá a Damašek na českomoravském pomezí, blíže řeky Svratky náleží nyní k okresu poličskému, druhdy patřívaly osady tyto k panství rychmburskému.

Předchozí   Následující