str. 494
i jména „pěkná" a „špatná". Pod vraty ovšem shromážděna celá ves a provází každý výrok králův hlučným smíchem. Král řekne na př.:
„U Kvítků před dvorem louže, že je jejich Hanča jako růže."
|
A otáže se hned ministrantu:
„Je-li pravda?" Ministranti: „Je pravda!" Král: „Kdo svědčí?« Ministranti: „Šelma větší!" Král: „Kdo nesvědčí?" Ministranti: „Ešté větší!"
|
Nebo dále:
„U Chmelů na dvoře stunee,
že je jejich Manka jako slunce."
„U Maršů před dvorem hlína, jejich Dodla jak rozmarýna."
|
(Nepěkná jména:)
„Před Vojtojc dvorem kamení, že je jejich Hana......"
„U Jínů před stuncí koryto, ' jejich Markýta jako kopyto."
„U Bártů před vraty,
drží Káže pytel s klevety."
„U Důru pod stolem, tlučou blechy sochorem."
|
Po každé táže se král: „Je-li pravda?" a ministranti odpovídají. Dole odpovídá smích sousedů a mládeže. — Po skončení toho nastane ještě bujnější průvod vesnicí, který končí tím, že zavezou „pykytylykytyšvonce" obyčejně do rybníka (aby nebyl línej a podruhé si pospíšil, aby nepřihnal na pastvu poslední).
Varianty říkadel: I. ministrant: „Paní mámo krásná, darujte nám kousek másla, kousek koláče, abysme se nedali do pláče, ňákou šišku pro našeho Žižku, nějaký.peníze, abyśme mohli vyplatit našeho krále ze žaláře! Pane králi, je-li pravda?" Král: „Je pravda! Kdo nesvědčí, šelma větší, a kdo svědčí, ještě větší, já. největší.""
II. ministrant: „Když sem šel přes ten černý les, potkal sem děrečka, on švesky nes, já mu řek o někerou, on za mnou se sekyrou, já mám díru dopodnes. Pane králi, je-li pravda?" Král: „Je pravda! Kdo nesvědčí atd."
|