Předchozí 0579 Následující
str. 556

s hojnými typickými meči v pochvách železných, puklicovitými náramky, řetězovými pasy, sponkami emailem zdobenými atd. atd.

Všech těchto typických milodarů zříme na výstavě mnoho a krásných dokladů. I zvláštní vysoké nádoby na krubu robené, typu v staré G-allii domácího, které dosud nebyly téměř známy z českých nálezu, vidíme tři v hoření příhradé skříně XIX. (z O sic, Pole-hradic; třetí naleziště neudaného pochází ze sbírky kn. Lobkovice a patří buď k nálezu delavskému nebo cbudenickému).

V skříních XVIII, a XIX. upozorňujeme na p. Šnajdrovy nálezy z hrobů novobydžovských, p. Kniesův znamenitý hrob žárový z K ř e n o v i c, na milodary ort Modřan (šnekovité náramky), V e 1 v a r, z cihelny záběhlické, z Charvát, Nákla, Slatěnic a z V o-kovic-Veleslavína. Mezi posledními vidíme také dva náramky origínelní drátěné práce, jeden z bronzu, druhý z ryzího zlata. Památky ty náležejí sbírce p. Jíry.

Následující skříň XX. náleží svým obsahem již do doby po Kristovu narození.

Hrobů čistě římských nepodařilo se získati; jsou také v Čechách velice řídké.

Rovněž těžce postrádáme větších ukázek z dvou nalezišť pro tuto periodu velice významných: z hradiště stradonického a z žárových hrobů do bři chovských.

Z naleziště prvého má největší sbírku p. Dr. Berger, z druhého české museum. Obě strany však odepřely vystavovat. Tím větší zásluhu má p. Lorber a Dr. Matějka, kteří aspoň ukázkami předvedli nám světoznámé Stradonice (připojené fotografie jsou z bývalé sbírky M. Lehmanna) a lékárník p. Heliích z Poděbrad, který aspoň sbírkou typicky ornamentovaných střepů nahradil celou keramiku dobři-chovskou.

Na spodu skříně je řada vzorně vystavených nálezů z pohřebiště podbabského s milodary rázu čistě německého. Vystavil je p. Jíra.

Skříně č. XXL—XXV. obsahují památky z konce doby před-historické; prvé dvě nálezy hrobhí, druhé ponejvíce nálezy z mladších vrstev hradišť slovanských.

Z českých pohřebišť této doby zastoupena je tu hlavně Pod-baba (p. Jíra), z moravských Horní Dunajovice (Palliardi), B oři to v (Knies), Ryběšovice a Blučina (klášter v Rajhradě), pak mohyly z Jarohňovic a Drahlova blíže Kroměříže. Žárové hroby pozdní zastupují nádoby z mohyl chedrbských blíže Čáslavi („Včela čáslavská") a nález z Libice vystavený p. Hellichem.

Celý hrob s kostrou in situ vystavilo ve vlastní skříni (č. XXII.) museum olomoucké. Pochází z Obory u Kroměříže a představuje nám kostru bojovníka se železným mečem po boku a železnou sekerou


Předchozí   Následující