str. 555
železné.*) Také nálezy z Dejšiny a Kyšie jsou pozdější. Upozorňujeme na krásný kyšický meč vzácného tvaru rukojeti. Nálezy ty jsou velmi zajímavé a vědecky ověřené. Bohužel, že nelze říci poslední o zajímavé jinak zásilce p. barona Eollera. Mezi Škvořeticemi vykopal před lety p. baron množství hrobů, ale řádný popis o rázu naleziště nemáme. Dle prof. Strnada byly to žárové hroby skřínkové, sahající stářím svým od doby bronzové až do doby římské.**)
Překrásný nález učiněn bjl v M i r k o v i c í c h. V jedné z mohyl našly se i zbytky bojovníka s koněm a vozem s koly okovanými (srv. kola nad skříní postavená), v jiné krásná bronzová nádoba atd. Také nádoby řásu hallstattskćho, jaké známe z Nauových nálezů mohyl bavorských, podařilo se p. Jírovi sestaviti. Nález dosud není uveřejněn.
Skříně č. XV. a XVI. obsahují ukázky z českomoravských hřbitovů popelnicových, z nichž největší část náleží do starší doby železné. Čechy představilo nám nejlépe museum pardubické nálezy ze svého okolí (Rosice, Osice, Éedice, Dražkovice) a prof. J. Hladík z Brna bohatou svojí sbírkou památek z pohřebiště u Mě nik a nedaleko Bydžova. Jiné pěkné ukázky zaslalo museum hořické (hroby z Dobré Vody), museum mělnické (hroby z H oři n a) a Fr. Hrdina (z Č e j k o v i c).
Moravské nálezy zastoupeny jsou nejskvělejším nalezištěm z hradiska obřanského u Brna. I nádoby překrásné práce a zacho-valosti, i ráz milodarů zasluhuje bedlivé pozornosti odborníků. "Nálezy z tohoto pohřebiště s větší části nalézají se ve sbírkách vlasteneckého musejního spolku v Brně, s menší ve Františkově museu tamže. Musejní spolek brněnský zaslouží za jich záchraau vřelý dik. Ale tento budiž mu i pobídkou, aby se neustalo v důkladném probádání celého naleziště, jednoho z nejdůležitějších v Rakousku, a také v jeho spracování a uveřejnění v zprávách musejních. Musejní spolek olomoucký přispěl k této kollekci jedním úplným hrobem ze hřbitova tršičkého; upozorňujeme na malá ozdobná rachlátka dětská.
Skříň č. XVII. vedle řady zajímavých nádob z mohyl mladšího rázu v okolí plzeňském a nádob z Brozánek u Mělníka, representuje nám již mladší dobu železnou (latěnskou, gallskou). Krásné památky vystavili tťi Dr. J. Matějka a řiditel J. Pudil z Libčevse, ku. Ferd. Lobkovic z Dolních Berkovic, Chudenic a Delavy, čilé museum mělnické ze Střednice u Mělníka.
Také následující skříně náležejí svým obsahem téže době, representované u nás tak hojnými hroby kostrovými rázu válečného,
*) Srov. přednášku p. France otištěnou v Plzeňských Listech 1895 c. 42,
45, 48, a výtah z ní v tomto čísle Českého Lidu, str. 561. **) Pam. arch. VIV. (1888) str. 322