Předchozí 0581 Následující
str. 558

Naleziště v okolí noutonickém.

Popisuje Karel Procházka.

Na mírném vrchu blíže Noutonic v okresu smíchovském malebně uprostřed stromů pne se k nebi kostelík sv. Jana Křt., zvaný ve starých listinách „na hůrkách", přináležející dříve abatyším kláštera sv. Jiří v Praze, Daleko široko odtud rozestírá se rozhled. Na sever k Řipn, na jih ku Praze, na východ až za Vltavu, na západ otevírá se panorama buštěhradské a kladenské.

Tato prostora odedávna byla obydlena. Na této obrovské ploše není téměř pole, aby se tu nepřicházelo na zbytky dávnověké kultury.

Zvláště okolí Noutonic velice bohato jsst na nálezy hrobové odedávna, ač vědecky jest málo jen prozkoumáno. Krolmus sice častěji okolí Noutonic navštěvoval a starší pamatují na tohoto horlivého pěstitele starovědy české, ale on spokojil se jen sbíráním jednotlivých předmětů, jež museu odevzdával. Systematicky tu nezkoumal. Teprve Dr. Rýzner prozkoumal důkladněji blízké naleziště únětické a Dr. Píč naleziště čičovické.

Ke zprávám o nálezech v okolí Noutonic, otištěných v různých časopisech, zejména v Památkách archaeologických, přičiňuji zde několik doplňku.

1. U parního mlýna p. Bohumila Ryšánka v Kamýku as před 4 lety při úpravě zahrady udeřilo se při kopání ve značné mělčině na 8 koster, ležících v různých polohách. Ve hrobech těch bylo nalezeno více nádobek větších a menších, prostých všeho ornamentu. Překvapuje ta jednoduchost tím spíše, čím větší rozmanitost má forma nádob těch, v a čím bohatěji jsou ornamentovány nádobky a střepy v blízkém nalezišti u Černého Vola. Nádobky ty jsou vesměs zhotoveny z hlíny temně šedavé a jsou tenkých stěn. Nádobky ty více méně porouchané má ve sbírce své p. B. Eyšánek, počtem 9. Okraje jejich jsou ven přehnuté, ouška jsou malá, dutá, a nádobky mají většinou ráz obyčejného džbánu, misky a obyčejního hrnku.

Mimo to nalezen tu i úlomek tence vytepaného bronzového prstenu, jasně zelenou patinou pokrytého.

Z pohřebiště toho nachází se lebka ve škole bubenečské.

2. Koku minulého nedaleko od naleziště prvního, při silnici pod domem Kollinra, přišlo se na tři hroby s kostrami — úplně prázdué milodarů. Kostry ty se nalézaly těsně vedle sebe v řadě. Mohl jsem jen zjistiti, že lebka na sever, nohy na jih směřovaly. Zda byly skrčeny, nemohl jsem vypátrati. Jedna z lebek změřena byla Drem. Niederlem.

S. Nad pohřebišti prvnějšími zdvihají se do značné výše skály, jež táhnou se k Přílepům na několik set kroků, a na povrchu jsou zaneseny prstí. Při lámání kamene přišlo se na mnohé zajímavé nálezy. Především nalezen.tu malý džbáneček v ruce zhotovený, 9'/.2 cm. vysoký, s ouškem větším, z hlíny do červena vypálené. Dále. nádobka z hlíny do černá vypálené, bez ornamentu, s okrajem ven vyklopeným, velmi tenkých stěn, 9 cm. vysoká. Dno maličké, nade dnem ihned silně baňatá. Je rázu únětického. Dále škrabadlo a zajímavý džbánek, v ruce zhotovený, silných stěn, ze šedavé hlíny, 8 cm. vysoký, na hrdle šňůrkovitým ornamentem ozdobený, kladívko malé nedovrtané, hrdlo z nádoby připomínající typ duryňský, vysoké, 7 parallolními šňůrkami okrášlené, bez ucha. Dále střep s dvojitým ouškem a okrajem ďubkovauým. Také střepy jsou na témže místě nalezeny, z nichž lze sestrojiti velkou baňatou nádobu,


Předchozí   Následující