str. 559
mající v největším obvodu 120 cm. Výška 38 cm. Hrdélko je velmi iizké. Od hrdla jdou k ouškům, uprostřed na každé straně se nacházejícím, dvě vypouklé rýhy. Po jedné straně má hrdlo asi 8 dírek. Vyjma veliké nádoby poslední věci vystaveny jsou na Národopisné výstavě.
Kromě toho nalezen tu i větší rozlomený bronzový kruh slaboučký s koncem, jak se zdá, do S stočeným.
á Na panských polích na sever od K a m ý k a odedávna mnohé věci byly nalézány — zejména bronzové. Nacházely se ve sbírkách pánu ze Strasserů, pak však prodány byly do Litoměřic, a odtud prý zase do Němec. Koku minulého přišlo se na pozemku sousedícím s poli panskými p. J. Ryšánka na hrob s kostrou Nalezena tu nádobka rázu čistě únětického a jehlice únětická. Obé vystaveno je v praehistorickém pavilonu na Národopisné výstavě.
5. Pod skalou u K a m ý k a, na jejímž temenu daleko bělá se kříž, jsou pole, kdež přichází se na množství střepů, škvárů, popelu, kostí lidských a zejména zvířecích. Nalezen tu i brousek Podobá se, že tu bývala osada, sídliště. Na dvou místaeh tu bylo kopáno do hloubky výše člověka.
6. V cihelně u černého Vola po řadu let přichází se na hroby s kostrami. Snad jsou to ona místa, kde druhdy kopal Krolmus, jafc dočísti se lze ve Vocelově Pravěku. Nejkrásnější věci odtud Drem. Rýznerem propůjčeny byly českému museu. Odtud získal jsem úlomek malého kladívka jemně hlazeného, nádobku koflíčkovitou s ouškem, bez ornamentu, polovici jiné podobné nádobky a něco střepin s páskovitými vrýpanými tečkami nebo rýhami. Mnohé střepy poukazuji na nádoby obrovských rozměrů. Také nalezeny tu střepy z nádobky jemnostěnné, pěkně grafitované, s páskovitými několika rýhami kolem hrdla, s okrajem vytnutým, dále hlazené provrtané kladívko, kamenné škrabadlo a kostěná jehla provrtaná, kterou má ve sbírce učitel pan Neumami v Úněticíeh.
7. Na západ od Kamýku,, na východním cípu Lichocevsi ještě asi před 8 lety stávala mohutná mohyla. Dnes jí není více-- nebo* velkostatek li-chocevský dal ii rozvésti na pole. Bylo tu na tisíce povozů černé hlíny. Já pamatuji jen polovici mohyly — neboť již dávno byla prokopána prostředkem a polovina před lety rozvezena. Tuším, že ve starých „Květech" o nálezech před lečy v mohyle té učiněných bylo psáno. Mohyla ta byla stupňovité utvořena. Po třech stupních mohlo se nahoru vstupovat. Jednotlivé stupně byly ořechy posázeny — na hoře pak byl topol, což půvabně se vyjímalo.
Za dětských mých let, dobře se pamatuji, kolovala mezi námi dětmi pověst, že ten, kdo třikráte oběhne bez dechu mohylu tu, uvidí z mohyly vystoupiti rytíře bezhlavého na koni. Nevím, zda se to komu podařilo.
8- Na jih od Pazderny v okrese smíchovském na pozemku p. Srby v r. 1891 přišlo se při orání asi 1/2 m. pod ornicí na zvláštní nános. Když kopáno tu bylo za mé přítomnosti, objeven nános přes 2 ni. z dělí i na šíř, a do hloubky asi 3/4 m. sahající. Nános ten byl z kamení různorodého — z drobného a i velkých balvanů prjmísený blinou. Tam přišlo se na střepy velmi hrubé, pak na střepy do červena vypálené, na nichž černě namalovány byly ozdoby kosočtvercové a posléze rozbitá tenká miska grafitovaníi, na jejímž dně kol obvodu byly vrýpané mřížované trojúhelníky, jeden vedle druhého a do středu cípem směřující. Bylo tam spolu plno spáleniny jakoż i drobné opalky nespalenj'eh kostí. Kromě toho nalezen tu železný meč, se zajímavou rukojetí. Dále nalezena tu část bronzového jilce a menší koule pískovcová. Věci ty darovány museu a budou brzo vystaveny.
9. Nedaleko od tohoto žárového hrobu blížo Pazderny při orání vyorávalo se množství kostí. Také celá kostra v srpnu r. 1891 se tu odkryla — asi 6 dm. pod povrchem, na základní půdě opukové. Kostra ležela na pravém boku, byla