str. 561
O mohylách v Černé Mýti a na Kostelíku u Plzně.
(Obsah přednášky, kterou měl v plzeňském Literárním Spolku dne 4. března 1895
tajemník městského historického musea v Plzni
*) Frant. X. Franc.
Není snad Plzenana, který by neznal rozkošnou Zábělou, odkud se stále lesem výše stoupajíce dostaneme ku Černé Mýti, nyní již dobře v Plzni známé. V borovém tam lese rozložena jest prastará nekropole, skládající se kdysi z více než 51 dosud znalých mohyl rozličné velikosti. Mohyly v Černé Mýti náležejí po většině tak zvané staré bronzové době, již klademe dnes až do druhého tisíciletí před Kristem.
Jako skorém ve všech nekropolích úslavských a klabavských, tak i staré veliké mohyly v Černé Mýti byly již v době předhisto-rické hlavně asi k vůli zlatu, jež v nich jako šperk uloženo bývalo, vyloupeny. Důkazů, že tomu tak jest, poskytly i černomýtské mohyly několik. Jako dnes tak i tenkráte bylo zajisté více lidí chudých než zámožných, a tak i v černé Mýti jeví se značný rozdíl již v mohyle nákladně budované :—později ovsem vyloupené — a mohyle milé, chudšímu svědčící, častěji úpluě neporušené a zachované, mnohdy však ničeho již nechovající.
Dle poměrného počtu a dle nálezů samých lze se domnívati, že pochované zde obyvatelstvo, které zajisté v zátiší poblíž nekropole své sídlo mělo, po většině bylo chudé. Do mnohých starých mohyl pak pochovávali nejspíše své zemřelé ti lidé, kteří mohyly později vyloupili — náležejíce kultuře jiné, mladší — a tím velice nám prospěli, jelikož je tím umožněno přesně stanoviti kulturu, jaká dříve a jaká později se zde vyskytovala.
Jak lze každému v našem městském museu se přesvědčiti, jest rozdíl těchto zmíněných kultur veliký. Přehlédněme si chvatně památky staré kultury bronzové. Jsou to hlavně palstávy čili sekerky — vlastně jen klíny bronzové — a takové též čepele dýk i mečů k bývalému kdy3 jilci pomocí nýtů připevněné. Vše to, ač důmyslné, je přece jen primitivní a patrně ještě dobu kamennou to připomíná.
Ženské šperky hrají zde roli velikou. Jakých to pěkných náramků a náhrdelníků, jehlic oziobných, prstenů na prsty u rukou
*) Přednáška tato otištěna byla v plném rozsahu v Plzeňských Listech 1895 c. 42, 45 a 48. Poněvadž práce v krajinských listech uveřejňované bývají nepřístupnými badatelům, vyňali jsme z přednášky té se svolením autora všechno věcné a spojili v článek obsahu jistě zajímavého.
|