str. 562
i u nohou atd. Ze šatstva a ozdob jiných — kostěných a pod. — nezachováno, ovšem kromě jantarových korálků a zlata, takměř ničeho.
Ale v jednom případě úslavském je na jehlici v patině* zachován otisk plátna nějakého a pak zbytky z kůže, která bustě byla pokryta bronzovými pukličkami, přišitými k ní pomocí šňůrek. Vysoce zajímavé tyto zbytky, byvše rozkladem v hronzu obsažené mědi impregnovány, zachovaly se šťastně až na naše doby.
V Černé Mýti nalezl jsem také jeden podobný pohřeb, ačkoliv z koženého šatu nic více tu nezbylo. Za to však poskytnuly bronzové pukličky možnost k opětnému provedení důkazu, že šat ten byl jakousi zástěrkou, pošitou většími i menšími pukličkami, což dosvědčují udržené — nyní ovšem v prach se rozpadávající — hořejší části hnátů až ke kyčli sahající, které zachovaly se právě tímto oděním. V museu Lasem právě tento nález tak uschován jest, jak jen lidsky bylo možno jej zachovati. Pukličky pokrývají nyní dosud hnáty, aniž by bývaly s nich sňaty. Ale nejzajímavější jest, že to byl šat neboli zástěrka ženy. O tom nás také usvědčuje ženská výzdoba: tři bronzové náramky na jedné ruce, ve kterých také zbytky kostí zápéstníca se zachovaly, i dvě jehlice a jiné zbytky. U nohou té ženy nalezeny těž tři vzácné nádobky.
Podobný případ nalézti udalo se již v Černé Mýti panu prof. Strnadovi a panu Baumovi v r 1889 a pak, jak jsem se byl zmínil, též v nekropoli na Hájku (Úslava). Tam stalo se' taktéž s jinými, Ženské výzdobě náležejícími šperky.
Také v Bavořích u Mühltbalu při Wurmském jezeře nalezl Dr. Naue podobný šat. Tam se zachovala c ě.l á kostra ženská, jejíž lebku sám Virchow restauroval.
Je to zajisté vzácný nález a zajímavé i důležité je faktum, že v mohylách mezi Wurmským a Staffelským jezerem tjtéž předměty se nalézají a podobně uloženy jsou, jako je nalézáme n nas v Čechách, zvláště na Úslavě, Klabavě, Mži a jinde.
Nádoby z této doby jsou velice vzácné, buď proto, že řidčeji se vyskytují a velmi často v drobné nepatrné střípky rozmačkány jsou, nebo proto, že úplně přehlédnuty neb i z neporozumění pohozeny bývají, a jen znalec je dovede restaurovat.
Je známo, že bronzové předměty k nám do Čech v dávných dobách přineseny byly, a že nejsou, jako mědf sama, původu domácího. Zlato naproti tomu zde se nalézalo a mohlo t>ýti i ryžováno. O dovednosti obyvatelů těch poučují nás takřka jen keramické jich výrobky. Forma však, výroba a účel těch nádob — jemných i hrubých — jest nám mnohdy dosud záhadou.
Shrneme-li všs dohromady, shledáme, že lid ten (asi v druhém tisíciletí před Kristem zde žijící) žil v jakémsi blahobytu. Ženské se zdobily, jak jsem se byl zmínil, tak horlivě, že i na prstech u nohou