Předchozí 0591 Následující
str. 568

snažně počalo toužiti po nějakém díle povšechném, jež by výsledky ty v přehledu uvedlo, ocenilo a jiným ke studiu předložilo. Z největší části jsou tyto práce roztroušeny po různých vědeckých časopisech různojazyčných.

Přivítá proto jistě každý odborník'výše ohlášený odborný spis Monteliiiv s radostí tím větší, že pochází od odborníka na slovo vzatého. Prof. Oscar Montelius ze Stockholníu podnikl několik cest vědeckých do Italie a po 20 let spracovával nálezy italské z doby předhistorické i protohistorické, čímž se stalo možným dílo, v němž všechny důležité italské nálezy od doby měděné až po dobu klassickou přehledně jsou popsány, zobrazeny, topograficky a chronologicky seřaděny.

První a druhý díl obsahuje typologické ocenění sponek italských, neboť právě kombinovaným zkoumáním typů sponek stanovil se bezpečný postup chronologický, který se ukázal přeďůležitýin vodítkem v datování nálezů. Potom následuje obšírný popis nálezů severoitalských počínaje stavbami kolovými, terramarami, depoty a nálezy hrobními doby bronzové a železné (etruské i gallské kultury).

Díl třetí popisovati bude Italii střední, díl čtvrtý Italii jižní, Sici lii ;i Sardinii. Na konec bude všechen materiál vědecky oceněn, hlavní ethnologické otázky zodpověděny a vedle jiného budou podrobeny i vlivy cizí, hlavně orientální, důkladnému rozboru.

Cena I. a II. dílu (134 tabulí a 30 archu textu) činí 250 marek. Cena celého dílu bude asi 400—4S0 marek.    N.


V. Brtion. The protohistoric Ethnography of Western Asia.

(Pbiladelphia), 1895, str. 32. Závěr knihy je následující: 1. Ze není žádného ďůkaza o předhistoríckém neeurafrickém plemeni v západní Asií. Půda Malé Asie byla vždy obsazena buď kavkazskými, semitskými nebo arijskými větvemi bílého plemene.

2. Jsou určité známky, že kavkazský kmen v předhistoríckých dobách rozkládal se po velikých prostorách jižně od svého nynějšího domova a že byl zahnán na sever útoky Ariů a Semitů.

3. Hranice: Amanus na západě, Marius na severu a Zagros na východě byly od nepamětných časů mezníky stálého ethnického vlivu semitského.

4. Od Zagni k Pamiru kmen arijský obsadil aneb ovládal zemi na úsvitě dějin. Medové a Protomedomové byli podobni Ariům.

5. Vzdělanost babylonská vzala původ svůj od některé větve nebo smí-šeniny bílého plemene a nikoliv od některé čeledi asijského čilí žlutého plemene, ještě méně od dravidského čili černého plemene.

6. Anatolská skupina maloasijská byla příbuzná s čeleďmi gallo-keltickými ve střední Evropě a předcházela nejspíše několik tisíciletí stěhování řecké do Asie.    G.

Předchozí   Následující