Předchozí 0038 Následující
str. 28

semků na př.: „v studánce Rybouc v Podžbyli *) je dobrá voda," — „V Jirsouc studánce Pod horou2) je nejlepší voda." Z nejbližších studánek nosí si ženci a sekáči o žních ve džbánech vodu k pití. Kdo, jda kolem studánky, chce se napíti a nemá po ruce nádoby, uřízne si stéblo a pije skrze něj, není-li ani stébla, nabere vodu dlaněmi a napije se. Kdo ze studánky vody nabírá, má ji v čas potřeby vyčistiti, t. j. zbytečnou zarostlou trávu z ní vytrhati a ji vyházením bláta a listí napadaného prohloubiti. Práce taková pokládá se za záslužnou a Bohu milou. Zahazovati nebo znečišťovati studánky je hřích; vždyť poskytují studánky občerstvení unavenému pracujícímu lidu, a Panna Maria nejraději zjevuje se v studánkách!

U nás jsou některé staré studánky na lukách otaraseny zvláštním způsobem: do studánky zasazen je dutý kulatý špalek stromu, jehož stěny zadržují zem, aby se uesesula do studánky. Studánky ty jsou prastaré, jichž původu není pamětníka, a nazývají se „gbely". Takový gbel má vždy velmi čistou vodu.

Někde nalézají se větší studánky, až na 1 metr hluboké, 1/2 až 3/4 metru široké, kamením roubené („tarasené"), velikým plochým kamenem polokryté, na návsi před některými staveními. Takové studánky nazývají se „bližky", a naznačují se podle statku, poblíž něhož se nalézají, „bližka Přibylouc", „bližka Nepodalouc" a pod.

Sluší ještě zmíniti se o „m o čidle ch". Močidlo je kulatá {okrouhlá) prohlubeň na bahnitém místě louky, mající 2—3 lokte v průměru a slouží hlavně k močení lnu před jeho prostíráním na louce. Močidlo nalézá se jen na takové louce, kde nikdy nevysýchá, říká se o něm, že nemá žádného dna, a slouží k veřejnému užívání. Každý má právo v močidle len močiti a prádlo práti.

VIII. O právu trestním.

Myšlénky nejsou trestuhodné: „Myslit si můžeš, co chceš." — „Myšlení před rychtáře nechodí." Pokus pokládá se za trestný. Lid říká: „Vůle za skutek." — Trestuhodnost předpokládá zlý úmysl. Kdo spáchá trestní skutek z nevědomosti, nepodléhá trestu, neboť „nevědomost hříchu nečiní." Zlý skutek musí býti trestán, aby trest odstrašil pachatele, a aby se zachoval pořádek. „Kde není kázně, tam není bázně."

Bez důvodu nemá se nikdo z trestního skutku podezřívati, je to hřích, proto říká lid: „Zlé důmnění — peklo horoucí." — Napadaný má právo brániti se a stejné stejným ihned odplatiti: „Hana za hanu, rána za ránu." Opilost neomlouvá, jak dí přísloví: „Opilý* zavadí — střízlivý odsadí" (t. j. odsedí si trest).


1) a 2) Jméno pozemku.

Předchozí   Následující