Předchozí 0053 Následující
str. 45

stavujeme pozornost čtenářů Česk. Lidu u těchto výšivek, jelikož podávají jakýsi soustavný souhrn způsobu, jakým lze použiti motivů z vy-šívek lidových, a jelikož každý z jednotlivých předmětů prozrazuje skutečný vkus a pravé porozumění, s nímž byl proveden. Probrali jsme se seznamem vyložených předmětů a seznali jsme, že četné typy našeho ornamentu tu jsou zastoupeny, a rovněž různé techniky, objevující" se na lidových pracích: vyšívání ploché, české mřížovinky, staroslověnské výřezy, hrachůvky, jihočeské pavučinové výplně atd. Též se nám zdá, že dámy chtěly ukázati, jaké předměty vyšíváním lze zdobiti, že nejsou to podle obvyklých představ jen ručníky, ubrousky a zástěrky, nýbrž také různé předměty toiletní a dekorační, na něž mnohé z na šich vzorů, zejména též vyšívání na sukně (viz frydku hanáckou),


Stolovka podle návrhu slečny Vaetrové. možná s úspěchem použiti. Též celé šatečky dívčí, jež vskutku důmyslně spojují módní tvar s použitím kroje čičmanského, tu vidíme.


lová, M. Kučerová, A. Mixová, A. Podlipná, Ken. Tyršova, Em. Wenzlóva" a Kat. Zelená. Pracovnu šití prádla vede řídící učitelka slo. Ant. Cutíkova, pracovnu vyšívání slö. Jos. Vaetrova.

Předchozí   Následující