Předchozí 0054 Následující
str. 44

Přinášíme vyobrazení čelných kusů z této pozoruhodné exposice, které, bohužel, pramálo pozornosti naše veřejnost věnovala. Casuli a příslušné k ní velům, štolu, manipul a bursu sluší označiti za zdařilý pokus použiti lidového motivu k výzdobě předmětu pro potřebu chrámovou, znamenající přenesení ornamentiky naií na pole účinku, abychom tak řekli, slohově vyššího. Je komponována pro objednatele p. P. Hájka v Jenišovicích u Turnova p. prof. Šímóu, na základě motivů z „polabských" loktušek a vyšívána na bílé půdě žlutým hedvábím a zlatem, v něž granáty jsou vsazeny, činí dojem bohatý a v novosti ornamentu znamenitě svěží.

Zmínili jsme se již před časem3) o zdárné činnosti Městské pokračovací školy pro obrození národního vyšívání. Vyšívací oddělení zmíněné školy má mnoho co děkovati pí. R. Tyršové (kteráž byla dožádána, aby prozatímně převzala pro tento školní rok ředitelství této školy) a p. prof. J. Koulovi, kteří bez odporu v upotřebení vzorů lidových, v té, smíme-li tak říci, renaissanci našeho národního vyšívacího umění platí za přední naše odborníky. V pokračovací škole bylo přímo již mnoho z Koulových komposicí provedeno. Také v letošní exposici nalezneme předmět dle jeho kresby vyšitý, malou dekorační šatu se vzorem malebných okras domků jižní Moravy.4) Pestře vyšité motivy jsou černě konturovány a na zažloutlé látce k originální harmonii sladěny. Jemností a přesností práce i správností dessinu vyniká stolovka, dle plen z Plzeňska učitelkou slečnou Taetrovou obratně sestavená. Mřížovinky i všechny volené motivy květové vybrány jsou z nejkrásnějších exemplářů plen plzeňských a tvoří celek bohatého dojmu, tím více, že místo obvyklé bavlny zažloutlé hedvábí je voleno. Snímek stolní soupravy se vzorem z plen od Stříbra, pro černou barvu výšivek a jich plnost tak zcela zvláštních, připojujeme, že se nám znázorněním celé úpravy líbil, ač je to práce starší, v soukromém majetku se nalézající a proto ve vitrínách pokračovací školy jen ve fotografii vyložená.

Vitriny pokračovací školy representujíce tak význačným a mnohostranným směrem obrození vyšívání národního, předvádějí též kraj-kářství na základě domácích vzorů lidových. Byli jsme překvapeni výsledky kursu paličkování, jímž tak mnohá pozapomenutá technika v Čechách druhdy pěstovaná nebo v odlehlých údolích slovenských domácí jest obnovena. Slč. Marie Šmolková, kteráž kurs tento řídí, osvědčuje se tu nejen jako dobrá učitelka, ale též jako znalkyně tohoto domového průmyslu ženského, jehož výrobky bývají výšivky naše tak skvostně přizdobeny. Také krajkářství — způsoby práce, vzory, barva i materiál — má zajímavost a význam s hlediska bádání národopisného.


3) Český Lid IH. 349.
4) Viz illustraee k článku prof. J. Kouly, Čes. Lid III. 112 ad.

Předchozí   Následující