str. 45
český Lid přinese také o našich lidových krajkách svým časem zvláštní pojednání.
Porůznu v některých odděleních výstavy nalezneme ukázky vy-šívek na základě lidových prací provedených dámami soukromými i žákyněmi škol. Tak v oddělení česká žena, pak v bývalém plynárenském pavilonu při výstavě škol průmyslových, práce z pokračovacl školy.pražské i vinohradské, z Výrobního spolku pražského i z brněnské-Vesny, kteráž též ve zvláštním oddělení při východu ze Zvykosloví' v Národopisném paláci pěknou sbírku výšivek vystavuje a vůbec o obrození našeho vyšívání na Moravě má velkou zásluhu.
Snad by nebývalo od místa shrnouti na NVČ. v celkový obraz, co v našem školství dosud v zájmu poznání a praktického užití lidové ornamentiky bylo provedeno. Již o výstavě jubilejní poznali jsme ne-jednu slibnou ukázku ze škol odborných i nižších. Ve škole obecné a měšťanské snahy si. Valtrové v Brně, Fr. Leg a, V. Smutného a Ant. Šolty sluší s povděkem a s uznáním tuto zaznamenati.
Litujeme, že u příležitosti NVÖ. se nestal pokus souhrnem předvésti vše, co v oboru svérázného uměleckého průmyslu domácího během posledních let bylo provedeno. Poznalo by se, že v této otázce, významu též eminentně praktického, dosud mnohem více planě se psalo a mluvilo, než skutečně se zdařilým úspěchem pracovalo, a to co zdárného, dobrého, následování hodného a vývoje schopného se dosud stalo, že bylo vykonáno vlastně jen z iniciativy několika málo jednotlivců, umělců a pravých .znalců našeho výtvarného umění lidového.
Divadelní hra lidová o sv. Jiří mučedlníku.
Podává prof. Bedř. V. Spiess.
Před lety dostal jsem od jednoho ze svých žáků, rodiče náchodského, rukopis již dosti zvetšelý o 24 stranách tuhého papíru a zvláštního formátu.1) První a poslední strana, nejsouce popsány, tvoří přídeští rukopisu, který celkem vyplněn je divadelní hrou, jež nadepsána: „Comédie o sv. Jiří Mučedlníku". Jenom předposlední či 27. stránka obsahuje „Přídavek Pantomie", bohužel pro zedranost toho listu již s dobrou polovinu nesrozumitelný, čeho však více želím jest, že chronostichon na konci komedie se nalézající, časem porušení vzavší, ani z domyslu doplniti se nenechá. Jest tohoto znění: „Tuto komedii componiroval Jan (Kar)el Kill ar z Náchoda, poctivýho řemesla slad(ovnický)ho. V roku (zho)tovena na .... ti
|