str. 87
ským na NVC. přijatým, jak známn, s neobvyklým nadšením, vydán byl příležitostný spisek, kde pořadatelé slavností seznamují s podstatou slav-vností a obřadů, předváděných na výstavě: J. Válek, Valašská svatba z Polanky u Vsetína; P. A. Přibyl a J. Válek, Valašská dožatá z Polanky u Vsetína (Srv. Válek, Valašské písně o dožatej ze Vsacka ca Moravě, Č. Lid IV. 15); M. Zeman, Svatba slovácká z Velké, Stavění a tančení okolo máje: týž, Ježdění krále, Seci, Žnečky, Fašankáři, Nábožné zpěvy děvčat u soch svatýcb (z Velké); J. Konečný, Svatbi z Troubska; K. Sojka, Hody troub-ské; L. Bakešová, lv. Sojka a M. K o cm an, Královničky troubské; J. Zdráhal (nápěvy od R. Reissiga), Hanácká svajba z Kroměřížska.
* Vidman Os v, Přástka, prostonárodní zvyk hanácký. Děj odehrává fe v selské jizbě haaácké v Nákle u Litovle na Moravě, v Praze 1895. Spisovatel upravil schůzku přá-stevnic a hochů vesnických v dramatickou sepnu, kterou pak vyvolená družina lidu moravského na NVČ. provozovala se znamenitým úspěchem. Pásmo textové propltteno písněmi, rozhovorem vážným i rozmarným, zkazkami o strašiitlech, o umrlcích a pod. Knížečka bude vhodnou upomínkou na výstavní „přástkyu,v uvítané s upřímným zájmem na NVČ.
* May si A., Okres slánský na Uarodopisné výstavě česko -slovanské v Praze roku 1895. Vydal Výkonný vjbor národopisného odboru v Slaném, v Praze 1895, cena 10 kr. Národopisný odbor ve Slaném zbudoval na NVČ. samostatný pavilon s pěknou výstavkou svého kraje, k níž se ještě vrátíme při referátu o NVČ. Zároveň vydal příležitostnou knížku o této výstavce se zajímavým obsahem a illustracemi redakcí MUC. A. May si a, kterýž vylíčil přírodní a statistické poměry Slánská. A Ctibor-popisuje poměry archaeologické a památky starožitnické. Fr. Du ras napsal důkladnou staf o krojích. Ferd. Vele seznamuje s nádobím a nábytkem, J. Hampeis s rázem staveb. Zevrubně popsána výstavka. Obětavost
Národopisného odboru ve Slaném zasluhuje uznání za tuto pěknou upomínku na slánský pavilon výstavní.
* Toužil G., Mincverk na Horách Kutných po dobu 500 let práce. Monografie s illustracemi, již za příčinou NVČ. r. 1895 napsal . . ., v Praze, nákladem rytecké továrny J. B. Pichl, 1895, cena 50 kr. Spisek populární, psaný věcně a poutavé, zároveň s popisem mineverku v Staré
* Pittnerová V., Črty ze Ždárských hor, Rokem a životem, v Praze, 1895, cena 45 kr. Oblíbená spisovatelka,, jejíž práce také naši čtenáři znají z Českčho Lidu, zvolila si za. předmět svého studia národopisného Ždárské hory, horáky, kdež prožila mnoho let v nejužších stycích s lidem tamějším. Ze Ždárských hor napsala a píše řadu zá-bavně-poučných statí skoro do všech předních časopisů českých. Z článků těchto vybrala do knihy oznámené a vhodné upravila skupinu, kde líčí život tamější, jak se jeví během roku a v nejvýznamnějších událostech životních. Knížka se příjemně čte od začátku až do konce. Pobaví i poučí popis lidu ze Ždárských hor nejširší vrstvy českého čtenářstva, pro něž je patrné především určen, jak vysvítá z půvabného, lehkého slohu spisova-telčina beze vší přítěže vědecké.
* Zelinka F. V., Sbírka lidového podání z Berounska, Beroun, 1895. Cena 50 kr. Spisovatel vykládá v úvodě o vzniku této knížky. Popud k je ímu vydání vyšel z Národopisného odboru v Berouně. Látku sebranou roztřídil na I. Zvyky a obyčeje, hospodářská pořekadla. II. Pověry, za-říkání. III. Říkanky. IV. Popěvky. V. Koledy. VI. Pomlázky. VIL Hry. VIII. Pověsti. V knížku p'ibrano mnoho obyčejů, říkadel a písní, které jsou vůbec známy všude jinde v lidovém podání českém a známy jsou z tištěných již sbírek. Přes to však dočteme se tu některých zajímavých zpráv, posud málo známých, hlavně v oddílu VIII., kde lokální zvláštnosti mohou vyniknouti. Také mezi pověrami najdeme pěkné varianty. Mezi těmi, kdož přispěli do této sbrky, čteme jméno.