Předchozí 0096 Následující
str. 86

s četnými kresbami ornamentálních motnů, součástí staveb dřevěných i malebných pohledů na jednotlivé stavby a náves, s vyobrazením cábytku a nářadí. Již z tohoto stručného obsahu patrno, že nová kniha Prouskova je znamenitý příspěvek ku poznání lidového života a lidového umění českého. ProuskOvi tu ovšem nešlo o vystižení rázu staveb těchto, pokud se týče půdorysu a náčrtků, jak je vídáme v studiích pro potřebu studia agrárně-histo-rického a architektického. To také nebylo účelem nákladné této publikace, v níž se Prousek sráží buditi porozumění lidovému umění českému, malebnému slohu českých stavení dřevených, aby pak ze snalosti vkusu domácího, rázovitého slohu lidového bylo těženo prakticky. Nepochybujeme^ že horlivá činnost Prouskova; jejíž výsledky uložil v knize právě vydané, ponese další zdárné ovoce ve směru naznačeném. To bude pak jistě nejsladší odměnou tichému, neúnavnému pracovníkovi, jehož u-přímné nadšení pro lidové umění nezřídka bylo podceňováno a nedobře vykládáno v dobách, kdy národopis ovšem ještě nebyl tak oblíben a takořka ještě nebyl v módě. Kniha zasluhuje největšího rozšíření v kruzích vzdělaných. Cena 1 zl. 80 kr. při skvostné úpravě s tolika vyobrazeními velikého 4° formátu je skutečné nepatrná!

* S m u tn ý V., Řemeslný ornament český. Několik slov o lidovém ozdobnictví, v Praze 1895. Knížečka úhledná, podobná publikaci Lp-gově, o níž jsme zprávu podali v Ö. Lidu IV. Spisovatel pokouší se obdobně jako Lrgo a Šolťa znovuvzkřísiti svérázný ornament národní studiem lidového umění, aby pak žáci užívali prv-kův i celkův ornamentu národního k ozdobě výrobků řemeslných, ano i výtvorův uměleckých. Probírá tedy ornament kolářský, kovářský, tesařský a truhlářský, podávaje jeho rozbor s jemnými, poučnýn i náčrtky. Přejeme knížce hojného rozšíření a v souhlase se stanoviskem, jehož hájíme v referátu o průmyslovém oddělení na NVÓ. v tomto čísle (str. 39), přimlouváme se, aby byla poctivě studována a výsledků pak vytěžených

aby bylo ponžito s úspěchem viditelnějším a případnějším, než se dalo doposud. Na nedostatek pomůcek odborných nikdo již toužiti nemůže. Vezměte jen, čtěte a studujte!

* Šolta Ant., Výkresy k vyšívání dle vzorů starobylého vyšívání selského z Chrudimská,. v Chrudimi 1895, obsahuje 12 listů, ceca 1 zl. 20 kr. V ladné úpravě vydává známý znalec lidového umění českého sbírku výkresů, kterou chce seznámiti kreslící mládež s ornamenty českého rázu selského, s oblíbenými nyní ernamenty národního vyšívání. Tedy opět publikace s účelem praktickým, jako knížka předchozí. A. Šolta podává v předmluvě srozumitelný návod, jakým stehem, jakou barvou který ornament má se vyšívati a kam, na jaký předmět se hodí která okrasa. Stručný tento návod prozrazuje zkušeného mistra. V době nynějšího ruchu národopisného, kdy se tolik mluví a~ píše o dosažení svéráznosti, bude publikace Šoltova vítaným rádcem v o-boru vyšívání. Doporučujeme ji a doufáme, že při levné poměrně ceně všude se rozšíří po českých domácnostech.

* Pisch O., Sbírka předloh moravského ornamentu, v Kroměříži 1895, 1. sešit. Vyjde 6 sešitů za 3 zl. Publikace podobá se účelem a úpravou oběma předchozím. Z hanáckých a valašských ornamentu vybrány jsou v 1. sešitě vzorky vhodné pro praktické použití lidové ornamen-tiky při výšivkách, při výzdobě nábytku a pod. Podáme pate zprávu. o díle celém, které rovněž doporuču-již nyní pozornosti všech přátel ona-mentiky české. Vydavatel snaží se,. jak v úvodě vykládá, zjednati touto sbírkou přístup ornaraentice národní do školních učeben. Zároveň najde v této sbírce každý průmyslník příhodné ve tvarech národníhoornamentu dekorační motivy pro svůj obor, jež pak může dle libovůle stylisovati a upravovati. Výklad o slovanském ornamentu bude přiložen až po ukončení důležitého díla tohoto.

* Slavnosti a obyčeje lidové z Moravy na IVárodopisné výstavě českoslovanské r. 1895P. v Praze 1895. K slavnostem morav-


Předchozí   Následující