str. 102
říčky, skupinky symbolické a pod. Exempláře výstavní byly zaslány 2e Strakonic, z Dobříše, z Jílového, z Kolína, z Přelouče, z Poděbrad, ze Sobotky, z Hořovic, z Ruzíně, ze Žamberka, z Nov. Jičína a z Lomnice. Byla to zajímavá sbírka! Svěcení památky Božího Těla připomínají vyobrazení průvodů a věnečky. Za to nebylo potuchy po dalším zvykosloví výročním (letnice, s věnčením kostela a hospody, čistěním studánek, srv. Č. Lid IV. str. 97 ad. — sv. Jan Křtitel s ohni a věštbami — sv. Vavřinec se řežábovými růženci — ob-žinky — posvícenské pečivo a zvyklosti — svatomartinský svátek atd.). Až doba mikolášská znázorněna vyobrazením průvodů honosných i prostých a dárky mikulášskými. Pro úplnost budiž tu vzpomenuto, že obřady a obchůzky na sv. Lucii, chození s Matičkou a jiné zvyklosti v zimním období, s dostatek již známé laskavému čtenářstvu našeho sborníku z článků souborných o vánocích i pak z článků samostatných, nebyly opět ani jediným zjevem znázorněny. Dokončivše pro*, hlídku zvykosloví výročního na NVČ., netajíme úsudku, že byla jeha výstavka vypravena neúplně, nesoustavně, že ani z daleka nevyčerpala programu, původně stanoveného a tiskem vydaného, a náležitě (nemluvíc tu o chudičké zevnější úpravě) neznázornila jakožto celek všecku bohatost a symboličnost krásných starobylých našich zvyků, pověr a věšteb, jak posud mezi lidem časkoslovenským se udržují. Ovšem některé předměty, jak jsme uvedli, vynikaly starobylostí, vzácností a zasluhovaly pozorného studia (srv. na př. uvedené masky).
V pestré směsi byly vyloženy předměty zvykoslovné, nesouvislé s výročním zvykoslovím. Podrobnostmi se tuto nebudeme obírati, poněvadž bychom opakovali čtenáři steré věci již známé z popisův i z vyobrazení. Přehled podali jsme již na str. 15 a d.
Připojená dvě vyobrazení poučují poněkud o pobočních skupinách Jízdy králů, kolem nichž bylo zvjkosloví výroční i ostatní vyloženo. Skupiny seznamovaly s malebným krojem lidu moravského-a slovenského, často již popisovaného a vyobrazeného v našem sborníku, takže opět není potřeba obšírného textového průvodu k vyobrazení výstavních skupin. Kolem skupiny jedné (viz na str. 98) vyloženo bylo zvykosloví výroční. Na obrázku našem na pravé straně zahlédneme misku se svíčičkami, hvězdy třikrálové a pod. Na levé straně zakončeno zvykosloví (viz figurku sv. Mikuláše), čitelný nápis „Co lid čte" vedle svatebních praporců (také praporce popsané od F. Lega v Č. Lidu III. str. 97 byly tu vyloženy) naznačuje, že v této části byla. vyložena četba lidová, . a nápisy „Hudba", „Tanec" poučují, že ve skříních, poněkud zachycených na našem obrázku, byla uspořádána výstavka lidové hudby, na stěně rozvěšeny byly obrazy sběratelů písní národních, mapy a pod. Toto oddělení vzorně uspořádal prof. Dr. O. Hostinský na základě svých důkladných studií, známých našemu čtenářstvu z prvního ročníku č. Lidu.