Předchozí 0114 Následující
str. 103

Kolem druhé skupiny (viz na str. 99.) rozložena ona směs ostatních předmětů zvykoslovných. Za skupinou čteme nápis „Hračky". Tuto byly seřaděny rozmanité, prosté i složitěji upravené předměty, jimiž se děti bavívají, opět v pestrém výběru. Nedaleko vylíčené již skupiny „Přástky na Domažlicku" postaveno bylo úhledné loutkové divadélko dětské se všemi figurkami, od krále a princezny až do Fausta, ducha a lucipera.

Pro jasnější názor o úpravě zmíněných již krojových figurin přidáváme ještě zvláštní vyobrazení z pravé poboční skupiny (na str. 100.), kdež čtoucí, znaje instruktivní Článek Koulův o kroji slovenském (č. Lid I.), poznává některé podrobnosti, shodné 8 vyobrazeními a popisem v článku uvedeném.

Tím zakončujeme prohlídku oddělení zvykoslovného a přecházíme do ústřední síně Národopisného paláce, abychom podobně stručně a věcně po pořádku probrali poboční výstavky levého křídla, výstavky nejdříve moravsko-slovenské a slezské po jedné straně i potom oddělení českých krajů po druhé straně.

II.

Pro bohatost národopisného materiálu zvolíme si nejdříve oddělení moravsko-slovenské a slezské. Vcházíme z ústřední síně do oddělení uhersko-slovenského. Znázorněn tu život lidu slovenského modely prostinkých staveb, zaměstnáním, skupinami výšivek a krojů, z nichž zvláště poutal svou nákladnou výzdobou kožich Kutlíkovců ze Srnacieho, jehož dvojité vyobrazení a popis v příslušné věcné souvislosti viz v Koulově článku o kroji slovenském, č. Lid, I. str. 473, 474. Při stěně byla upravena pro znázornění kroje slovenského skupina zdařilých figurin, jejíž vyobrazení podáme v č. 3. Byly tu vybrány kroje ze stolice nitranské (ze Siladic a z Piešťan), ze stolice novohradské (z Velkého Lomu), ze stolice oravské (z Lehótky), ze stolice zemplínské (z Velkých Mihalovic), ze stolice trenčínské (ze Stankoviec) a j. y. Škoda, že tu nebyl také znázorněn kroj ze stolic odlehlejších, kde posud doložena středověká takořka primitivnost krojová, jako na př. poznáme u kroje dětvanského.

Vycházíme z tohoto oddělení do oddělení moravského na Slovácku. Po levé straně na výstupku vedle výšivek rozmanitých zajímavé jsou hezounké obrázky, představující processí z Vracova a svatební průvod, urobené od nadané samoukyně Marie Svitálkové, děvčete snad ještě neodrostlého škole. Zastavíme se u protější světnice z Mistřína u Kyjova (vyobrazení podáme v čísle 3.). Je vypravena se všemi podrobnostmi od selky tamější A. Yašulkove". Skupina figurin představuje výjev z domácnosti, „návštěvu u novomanželů". Na sousední stěně rozvěšeny jsou „malůvky", obdobné


Předchozí   Následující