Předchozí 0139 Následující
str. 128

chybně vyšiti jméno Helona Wondrákova. Pod jménem tím vyšitý letopočet 1671 svědčí neklamně o stáří této výšivky, která j^patří mezi nejstarší datované výšivky České. Pokud se týče techniky „výší -vací, jeví pláštík zručnost i píli a čistě selskou krasochuť pilné vyší-vačky. Stonky jsou vyšity stehem pletencovým pěkně. Na květech a lístcích kladla vyšívačka hedvábné, tenké niti hustě a přesně vedle sebe. Pláštík je nyní majetkem městského musea v Chrudimi. Na NVČ. patřil mezi nejzajímavější a nejstarobylejší kusy vyšívání staročeského. Proto neváháme připojiti do referátu výstavního jeho vyobrazení.

Zajdeme se podívat na světnici v lounském oddělení, umístěném při oddělení moravském vedle zvykosloví. Pozornosti tu zasluhuje (viz vyobr. na str. 123) stará, ozdobná almara na levo, na jejíchž dveřích jsou zavěšeny součásti krojové a na ní nahoře jsou umístěny pěkné exempláře starého nádobí. Zajímavý je kadlub na máslo, který leží na primitivní váze nedaleko hodin s ozdobným orlo-jíkem, upraveným ze slámy. Neméně než tato skupina památek lidového života na Lounsku, upravená v zařízení světnice, upoutaly pozornost návštěvníkovu přehledné tabulky o pohybu vlastnictví pozemkového majetku, o selských usedlostech a výměncích, o vzrůstu obyvatelstva atd., jež nasvědčují, jak horlivě ujal se odbor tamější myšlénky výstavní, staraje se též o vědecký význam NV"č. O důležitém významu hlinecké výstavy krajinské po této stránce pro vědecký národozpyt český podáme zprávu v čísle 3.

Odtud vrátíme se do českého oddělení k světnici z Mladoboleslavska (viz vyobrazení její na str. 126). Zařízení její celkem se shoduje s úpravou světnic již uvedených a v Českém Lidu popisovaných. Proto opět podrobnostmi nebudeme se zdržovati. Zvolen tu byl opět kout s rodinným stolem, nad nímž na liště jsou dřevěné obrázky, malované na skle, a v levo rozloženo je na misníčku nádobí. K původnímu zařízení světnice je připojena část krajinské výstavy, nesouvislá ovšem s úpravou světnice, jak ji vidime na našem obrázku (jsou to fotografie pod lištou, obrázky, mapy, tabulky a pod.) Za to jsou důležité obě figuríny krojové, sedláka i selky. Srovn. studii B. Hoblové o kroji tamějším v C. Lidu II. č. 4. a 5. a pak popis kroje v Pojizeří v číánku Dra. J. V. Šimáka ve Světozoru 1895 č. 44 a 45. Figurina nevěsty nedaleko světnice v tomto oddělení (na našem obrázku není zobrazena) upravena je podle fotografie, jejíž reprodukci přinesl č. Lid IV. 421. Zařízení světnice mladoboleslavské na NVČ. shoduje se celkem s úpravou světnice na národopisné výstavce v Ml. Boleslavi, jejíž vyobrazení je našemu čtenářstvu již známo.

Nyní postoupíme k světnici z Hořicka (viz vyobraz, její na str. 127), kteráž je vypravena s výjevem, jak přichází právě bába s kmotrou ze krtin kolem postele, zakryté vyšívaným koutrem. Do oddělení hořického se vrátíme v dalším referáte.

(Pokračování.)


Předchozí   Následující