str. 496
podle obsahu posavadního nepopisuje tolik Národopisnou výstavu, předměty tam vyložené, jejich uspořádání a jejich význam, jako spíše shrnuje paběrkovitě jednotlivé kusé poznatky, které s vyloženými odděleními na NVČ. nic nemají společného a před NVČ. byly známy i tiskem přístupnými učiněny. Srv. na př. Zvykosloví. Zevrubné doklady o tom podáme v dalším. Zatím jen tolik připomínáme, že dílo „Národopisná Výstava ceskoslovanská" neshrnulo v celek ani všech po-savadních vědomostí a že právě autor, který psal o týchž věcech do Č. Lidu a nyní, později do díla NVČ. přestal na pouhých zkráceninách z článkův obšírných, uveřejněných jako původní, objemné práce v Č. Lidu.
Čím dále o věci této rozvažujeme, tím více nabýváme celkového dojmu, že ten, kdo se bude chtíti poučiti o kterékoli stránce českého národopisu, přece jen nalezne ve vlastním zájmu radu a poučení v původních článcích a úvahách v Českém Lidu, nežli ve výpiscích libovolně seškrtaných, vystřižených z českého Lidu, kdež původní články ony jsou provázeny množstvím vyobrazení příslušných a účelných, nevybraných pro výzdobu, nýbrž tvořících s textem celek nerozlučný.
V PRAZE 10. května 1896
Redakce Č. Lidu.
(Zasláno.) Slavná redakce Českého Lidu! •
V čísle 4. Českého Lidu na obálce stěžujete si právem, kterak často ze sborníku Vašeho bez udání pramene se čerpá. Věc ta dotýká se také mne, dotyčná výtka totiž mohla by se dotýkati pohříchu také mojí stati „Zaměstnání lidu" v díle Národopisná Výstava Ceskoslovanská uveřejněné. Nejsa zvyklý chlubiti se cizím peřím a sleduje vždy přesně zásadu poctivě citovati pramen, nemohu než konstatovati, že citoval jsem skutečně v rukopise nejen Český Lid na třech místech, nýbrž i jiné spisy (na př. Bartošovy); tyto citáty byly také vysázeny v korrektuře, jež mně byla doručena, zmizely však bez mého přičinění v hotovém tisku, ačkoli dle mého názoru nikdo kromě autora, tedy ani redakce, nemá práva něco podobného škrtnouti a spisovatelskou slušnost a poctivost autora do nepříznivého světla tak uváděti, nehledím-li ani k tomu, že vypuštěním odkazů k literatuře i věc sama na ceně tratí.
V PRAZE, dne 9. května 1896.
Josef Kafka.
|