Předchozí 0551 Následující

@S@

507

Doplňkem popisu posavadního budiž ještě nedlouhá stač o Staré Praze. Nesouvisí ovšem přesně s látkou národopisnou na NVČ. Srostla však tak nerozlučně s výstavou, že by jistě laskavý čtenář hledal v tomto popisu zpráv a vyobrazení ze Staré Prahy. Celkový pohled viz ve zvláštní příloze k IV. ročníku Č. Lidu.

Po dlouhých poradách zvolil výbor pro Starou Prahu vzor, jak asi vypadal Malý „ryneček" Staroměstský na sklonku věku XVI. Za věrnost historickou ručili znalci, svými historickými studiemi o Staré Praze znamenitě osvědčení, prof. T)r. Zikmund Winter a stavitel Jan Herain, jakož i prof. J. S ti bral, jenž pečoval o provedení stavby věrně historicky. Jednotlivé domy vystavěny byly podle návrhů arch. Ant Cechnera, arch. Ant. Makovce, prof. Jos. P o d-hajského a arcb. J. Vejrycha.

Stará Praha na výstavě, opatřená na východní straně branou, přizpůsobenou slohu ostatních staveb, skládala se z těchto domů, počínajíc levou stranou: Č. 1. dům „u anděla" (nynější č. 460), č. 2. „u mouřenínů", č. 3. „u Hedviku", č. 4. „u lilie" (nynější č. 458), č. 5. se soškou Panny Marie od Wurzla (nynější č. 457), č. G. „u černého koníčka" (nynější č. 456), č. 7. se soškou sv. Vácslava od Stra-chovského, č. 8. „u pěti skřivánků" (nynější č. 455), č. 9. (nynější č. 145), č. 10. „v ráji" (nyní č. 144), č. 11. „u bílého lva" (nynější č. 143), č. 12. „u vola", později „u tří bílých růží" (nynější č. 142), č. 13. „u tří vlaštovek", č. 14 „u zlatého věnce", č. 15. „u černé růže", č. 16. „u černého beránka" (nynější č. 138), č. 17., č. 18. s podloubím, č. 19. (nynější č. 11), č. 20. „u bažanta", č. 21. „u modrého sloupu1' (nynější č. 9), č. 22. „u hřebenu" (nynější č. 8), č. 23. „u raků" (nynější č. 7), č. 24. „u koníčka" (nynější č. 6.), č. 25. „u vlků" (nynější č. 5), č. 26. „u Pezoltů" (nynější č. 4.), č. 27. „u bílého lva" (nynější č. 3, „u minuty"). Všecky tyto domy byly vystavěny na základě důkladných studií českého stavitelství středověkého, jehož význačné rysy pro jednotlivá období mistrovsky byly tu znázorněny. Poutala-li Stará Praha pozornost každého návštěvníka svou malebností a šťastným rozluštěním nesnadného úkolu stavitelského, kochalo se oko těch, kdož se obírají studiem historickým, v zajímavých detailech, jež byly ze zachovaných památek i z rytin a jiných vyobrazení vybrány, a jichž pak bylo v Staré Praze se vzácným porozuměním historické věrnosti od jmenovaných stavitelů použito.

Podle programu tohoto referátu o národopisném jádru Národopisné Výstavy nemůžeme se pouštěti do zevrubného líčení Staré Prahy, jež se vymyká z rámce, stanoveného účelem této stati. Pro úplnost budiž tu ještě zmínka, že na konci Staré Prahy vystavěl architekt A. Cechner kostel sv. Linharta se hřbitovem, jak vypadal na sklonku XVI. věku. Byl rozbořen na začátku tohoto století (jeho vyobrazení viz na str. 510). V č. 10. „v ráji" upravila Farmaceutická společnost pro království České starodávnou lékárnu a alchy-


Předchozí   Následující