str. 373
Ze srovnávací literatury lidové.
Napsal Dr. V. Tille.
(Pokračování.)
Povídka VI. Ze země Bršis vyžene chán sparného, nezkrotného muže. Ou jde na step, najde koňskou mrchu, vezme si její hlavu a vyleze s ní na palmu. V noci přijdou zástupy démonů (jedni na koních z kůry, druzí na koních z papíru, čepice z týchž látek). Hodují pod stromem, muž upustí koňskou hlavu, démoni se rozprchnou. Pod palmou najde muž zlatý pohár, dávající jídla a pití dle přání. Potká muže s holí, která každého na povel zabíjí (zove se „Kreisläufer"). Vymění si oba předměty, rek však velí pak holi, aby šla za oním mužem, zabila jej a přinesla zlatý pohár zpět. Týmž způsobem nabude od jiného člověka kladivo, kteiým když udeří devětkrát o zem, vystaví desítipatrový železný hrad, a na konec měch z kozlí kůže, z kterého může vysypávat déšť, silný dle libosti. Rek vrátí se domů, vystaví si u chánova paláce svůj železný hrad a bydlí v něm s matkou. Chán chce je v něm upáliti, rek vysýpá déšť, až potopa zaplaví oblehately — konec schází.
České verse. Dva varianty :
a) Východní povídce bližší, v češtině zastoupený jen jednou versí, a to ještě vsunutou do látky jiné, u Kukly I. 29. (str. 120. —123.). Látku tu uvedli jsme u povídky II. Obsah vložky zní: Rek dostane servít, na požádání dávající jídla. Potká člověka, který má mošnu. Když se na ni udeří, vyskakují vojáci. Rek vymění servít za mošnu, po chvilce však zavolá vojáky a káže jim, aby onomu muži servít vzali a jemu přinesli. Týmž způsobem nabude klobouku, z kterého, když jím na hlavě točí, „vojna jde", a na konec palice, pod kterou, když se kolem ní točí, vyrůstá hora. (Dojde k bratru svému císaři.) Tam hostí všechno dvořanstvo svým scrvítem, bratr chce mu ho vzít, vypovědí si válku, on pomocí svých zázračných věcí bratra přemůže atd.
b) Mikšíček I. (86—95); I. (96 — 98) Hraše, Povídky našeho lidu 15 (217—252) od Prahy; Menčík 53 z ok. Jemnice z Třebetic.
Mikšíček I. (86 a n.). Krakonoš v podobě myslivce koupí od sedláka zasetý hrách pro své holuby, pozve jej, aby přišel pro odměnu do hor krkonošských. Na radu pána, kterého potká, žádá mlýnek s třemi kličkami, který mele peníze. Na zpáteční cestě vymění jej za kabelu, z níž vyskakují husaři. Poručí jim mlýnek přinést, Podobně nabude ubrousku a pláště. Šlehne-li proutkem ubrousek, má jíst a pít, šlehne-lí plášť, krásnou hudbu. Doma častuje sousedy, kníže chce mu mlýnek vzít, on,
|