str. 460
Obr. č. 3. Okolek z Čičman. (Ze sbírek Musea království českého v Praze.)
Všichni překvapeni byli také podivuhodnou shodou s antikou zejména při srovnání s oděvem, jak vidíme na plastikách a malbách (na vázách s červenými postavami) řeckých z VI. a V. století před Kr., ted}r z poslední doby archaismu a z počátku výkvětu řeckého umění, z doby, kdy zřetel na tvary z přírody stává se ve všem patrný.
Nebude proto od místa, když si této věci blíže všimneme.
Na starodávných těchto uměleckých' pracích (z nichž v obr. 4. přinášíme jednu z maleb na řecké keramice) vedle toho poukazujeme k plastikám tří raněných Amazonok v zdejším Eudolfině, kde možno se o celém zjevu ze všech stran přesvědčiti.
Nejsou to vrchní roucha, která vrapováním bývají v úzké pružné záhyby složena nýbrž vždy spodní. To platí vůbec z pravidla téměř pro veškeré plastiky a malby celé té doby. Vrchní roucha byla dozajista i tehdy vlněná, kdežto spodní konopná a lněná. Na vlněných rouchách nedalo se vrapování než s velikou nesnází provésti.' Látka je příliš pružná a nemělo by to též smyslu, protože-se oděv takový málo kdy čistí, jmenovitě nikoliv máčením ve vodě. Spodní roucha bylo však třeba ve všech dobách často práti, ve krátkých lhůtách, vyžaduje to čistota těla nezbytně,
|