Předchozí 0523 Následující
str. 469

v máji. Chceš-li, abys dlouhý len dostal, musíš takový síti tenkráte, když měsíc roste a jeho běh jest na střelci anebo na skopci. Ohceš-li ale, abys mnoho semene dostal, musíš jej v ouplňku měsíce na znamení lva neb bejka do země hoditi. Někteří sijou len dva dni před neb po Zvěstování Panny Marie, neb také před a po Květné neděli, též tři dni před neb po sv. Jiří, obyčejně ale sívají tenkráte, když žita počínají metati. — 3. Cokolivěk v luskách roste, jako hrách, čočka, vikev, fazole atd., takové chceš-li, abys v hojnosti měl, musíš tenkráte do země dát, když měsíc spadává, i také všecko, cokolivěk do země růsti má, jako cibule, mrkev atd. — 4. Ghceš-li míti hrách dobrý, musíš jej síti v první pátek mě sice dubna, tak bude krásný a vyrostlý. A když jej síti chceš, vezmi vody poltové a zetři hrách v ní, nebudou tobě ho mušky kaziti, což jest vyprubirováno. — 5. Sazenice přesazovati neb štěpovati jest dobře, když ouplněk měsíce jest na raku, na panně neb na váze, nebo také, když měsíc jest na šestihranníku a na trojhranníku při štíru neb vodnáři. Na střelci sázené semeno neb přesazované dobře se koření. — 6. Aby tobě ovoce dlouho trvalo a nehnilo, musí se takové sjímati poslední čtvrt po sv. Jiljí až do nové čtvrti, když měsíc na bejku, panně aneb střelci, musí ale pěkný den býti. — 7. Stromy štěpovati jest dobře, když měsíc na znamení vodnáře při šestihranníku neb trojhranníku Jupitera neb Venuše, což v kalendáři seznáš. — 8. Kdybys chtěl dříví k stavění sekati, to bývá nejprospěšnější mezi sv. Janem a sv. Lucií v spádu měsíce; dříví k pálení aby zase růsti mohlo, musí se v první čtvrti měsíce sekati, když je na bejku, panně neb na střelci. — 9. Aby tobě myši nejedly obilí, vezmi kořen celidonový (vlaštovníkový), tři kře i s kořeny, peluňky tolikéž, semence dobrou hrst a kapradí dobrou hrst, totiž 9 vršků, dej to do nového hrnce, přikryj to pokličkou a zamaž to hodně hlinou, ať se vaří a nevykypí, v sobotu aneb ve čtvrtek na novém měsíci půdu neb špejchar pokropiti nech, dříve ale, než by se na něj jakékoliv obilí dalOj a když se na hromadu sveze, na vrch je pokropiti; nebo celidon proti takovým neřádům, jakož i proti poslaným myším velmi pomáhá. Skutkem od mnohých starých hospodářů zkušeno jest. — 10. Ptactvo chytati jest dobře na znamení skopce, lva, panny, a loviti jest dobře na raku.

B) O koních.

1. Znamení dobrého koně. Dobrý kůň má následující znamení : musí mět krátké a špičaté uši, suchou hlavu, ostrý zrak, tvrdé tělo, hluboké kopyto, buď celý bílý nebo celý černý roh, velké břicho, obzvláštně dokud mladý je, široký zadek, plné prsy a suché nohy; takový kůň dobrý jest.

2. Mladého koně opraviti. Když budeš mladého koně ponejprv kovat, tak ho kovej nakříž od levé nohy k pravé noze, vyber •a kopyta, až by krví zarosil, potom tu krev vytři chlebem a dej mu snísti, nebude ti ten kůň stonati, co živ bude, zkusíš.

3 Aby se ti koně dobře dařili. Nejprve sobě vyhlídni studánku, která jest proti východu slunce, potom jdi k té studánce a


Předchozí   Následující