Předchozí 0522 Následující
str. 468

možu." „Tož pomozte," odvětila tato. Voják rychle „vybuřil" se do masnice, a okamžitě bylo stlučeno. Sousedká-čarodějnice, která byla vším vinna, právě také vrtila; když chtěla zpravovat máslo, uzřela lidské výkaly a musila všecko vyliť. Tak ji voják potrestal.

Z prostonárodních zkušeností hospodářských.

Podává Frant. J. Rypáček.

Malé výstavky národopisné, konané před velikou naší výstavou roku 1895, objevily mnoho prostonárodního písemnictví, mnoho psaných modliteb, zápisů různých, lékařských rad atd. Také o výstavce národopisné v Třebíči na Moravě mezi různými rukopisnými památkami poutala nás dosti objemná kniha švabachem psaná B. Papouškem, patřící p. J. Součkovi, mlynáři v Trojanově mlýně u Kímova u Eoketnice na Moravě. Kniha má nápis „Velmi zkušené lékařství pro dobytek, vytažené z mnohých knížek od zkušených hospodářů, na světlo vydané, aby jeden každý v potřebě sám sobě pomocti mohl," a jest rozdělena do dvou knih. První kniha s předmluvou jedná o setbě, o koních a o některých hospodářských pokynech a má 49 psaných stran. Kniha druhá, sepsaná vlastně neznámým dosud spisovatelem Jáchymem z Prahy, farářem z Velké By teše na Moravě, r. 1560, má 108 psaných stran. O této druhé knize pojednáváme v Čas. Mat. Mor. Českému Lidu podáváme s některými nutnými změnami a opravami obsah knihy prvé. Moravismy svědčí o původě moravském.

V předmluvě připomíná autor „Velmi zkušeného lékařství", že podává zprávu o některých věcech v hospodářství potřebných, „podle vlastního zkušení", a hospodářům rad svých doporučuje jakožto „mnohokráte sprubirováných domácích prostředků", dokládaje, že hospodáři mají hlavně spoléhati na Boha „jakožto nejvyššího a nejpřednějšího hospodáře celého světa" a sami pak se přičiniti a pracovati o svém užitku bez uškození bližnímu.

Po předmluvě podává „Některé užitečné a v hospodářství potřebné prostředky", a to nejprve pojednává:

A) O pozorování času v setbě.

1. Všechno vesměs obilí jest v růstu měsíce k zasetí nejužitečnější, a to na suché půdě, když totižto v měsíci březnu, dubnu a máji na skopci, na lvu aneb na bejku měsíc jest, jakož i také na blížencích, vahách a vodnáři; jest také dobře na těch znameních i všecka též semena zahradní síti. Řepa a jiná zelní semena mohou se hned v měsíci březnu síti, neb, ačkoliv tenkráte ještě velmi studené a mokré časy bývají, nicméně ale takovému semenu nebude ublíženo, poněvadž až posa-vade v zemi jest. — 2. Len jest dobře síti v měsíci březnu, dubnu i také


Předchozí   Následující