str. 477
smrti. Praskne-li sklo obrazu, zrcadla aneb tabule stolu, zlé to též znamení. Smrt věští tyto sny: Zdá-li se nám, že vozíme hnůj, že nám vypadl zub, že vypadla ve světnici stěna, že jsme viděli kalnou vodu, že jsme byli ve sklepě mezi samými koláči, že k nám některý známý ne-božtík přišel a nám oznámil, že si pro nás přijde, a že jsme máchali bílé prádlo a že nám odplavalo.
Umirá-li kdo, tedy ten, na němž zrak umírajícího utkví, nejdříve že všech přítomných zemře. Slyšíme-li někde ve stěně aneb za stěnou aneb za obrazem ťukání podobné hodinkám, zemře někdo v rodině. Lidé tomu říkají „hodinky úmrtí". Myje-li se kdo, když zvoní někomu umíráčkem, tedy brzy zemře. Když ve mlýně začne pojednou kolo vrzat a pískat, jakoby někdo kvílel, zemře někdo v dědině. Má-li někdo zemříti, tedy u truhláře, který rakev pro zemřelého má dělati, počnou hoblíky pojednou se hýbati, sebou házeti, a u hrobaře, jenž má hrob kopati, pohybují se a tlukou motyky, ryčky a lopaty. Jestli něco v noci na okno zatluče a není-li tam nikdo, jest to znamení smrti, jako když blízko měsíce nalézá se hvězdička. Když se po odchodu kněze od nemocného shasne svíce, pozorují domácí bedlivě kouř, z ní vycházející; táhne-li kouř ke dveřím, nemocný jistě zemře; stoupá-li však do výšk}r, pozdraví se.
Pověr v té příčině o vánocích panujících zde jsem nepoznamenal, jelikož jsou tytéž, jaké v celých cechách nalézáme.
Lidová jídla na Plzeňsku.
Podává Mař. Kozák.
Osv. Martině zde čeládka vandruje, to jest službu vyměňuje. Ke dni tomu uchystávajl hospodyně služkám roháč. Jest to veliký, podlouhlý koláč s tvarohovým a švestkovým mazáním, na okrajích zahnutý. O které děvečce se má za to, že nedoslouží do sv. Martina, o té se říká, že se „nedočká roháče".
Ke svatbě nebo k posvícení strojívají koláč skládané c. Z těsta udělají placku, tu pokryjí vrstvou rozdělaného máku nebo perníku. Na to položí druhou placku taktéž s mazáním, ale mazání její jest jiné nežli placky dolejší — buď povidlové nebo tvarohové. Kolem koláče se oplete třípramenný věneček, jejž posázejí hrozinkami a mandlemi.
Na b á c se zadělá řídce jako na lívance. Potom se nastrouhají brambory syrové, vytlačí se z nich škrob a přidají se do těsta. Když těsto vykyne, nalije se na pekáč, jenž se dříve náležitě omastí. To pak se nechá do zlatová upéci. Někde přidávají do těsta česneku a kondrhele. V některých vesnicích tomuto pokrmu říkají hluché c nebo také trepek. Tam pak upravují b á c takto: Nastrouhají syťových brambor, smíchají je s krví, a to potom upekou.
|