str. 537
Historické vysvětlivky některých obyčejův, obřadův a slavností.
Podává Dr. Čeněk Zibrt.
Řada první.
I. Svatovítská slavnost v Jemnici na Moravě.
Tato stať o výroční slavnosti svatovítské v Jemnici na Moravě nového nic nepřináší. Bylo již o této slavnosti tolik psáno, *) že by bylo zbytečno šíře se o ní rozepisovati. Podepsaný snaží se, aby sborník Český Lid ponenáhlu zahrnul v obsah jednotlivých ročníků všecky zajímavé zjevy z oboru obyčejův, obřadů, pověr a slavností lidu československého, aby se takto stal úplnou pokladnicí každému, kdo se chce poučiti o kterékoli stránce lidového podání československého buď v článcích původních, nových, neb aspoň v stručných odkazech ku pracím starším, obšírnějším, z nichž hlavní jádro a podstatu do Českého Lidu vybírám. Jsa veden touto snahou, otiskuji, čeho potřeba ku porozumění svatovítské slavnosti v Jemnici. Vypisuji hlavně z Lumíra 1. c.
Na večer po první neděli po sv. Vítu (15. června) při hlaholu trub a bubnů vystrčí se z oken radního domu tyčka s praporem, ozdobená šesti lokty barchanu, párem punčoch, šátkem a pěti květinovými věnci. Městská rada s pěti nejstaršími měšťany volí k zejtřejší slavnosti čtyři mladíky. Povodně mohli to býti jen synkové z měšťanstva. Později voleni byli služební lidé.
V neděli při svítání bubeník svolává lid a městská hudba hraje po městě. Dopoledne je věnováno pobožnostem. Jde průvod slavný do kostela sv. Víta, jenž stojí nedaleko města na pahorku. V kostele káže se německy, venku na prostranství pod prastarou lipou česky. Pak se konají veliké služby Boží, při nichž provází měšťanská stráž hlavní momenty mše střelbou z pušek a z hmoždířů. Pak se vrací průvod do města do hlavního chrámu Páně.
*) Viz: Das Volksfest in Jamnitz, Hesperus, 1817, 6. 23. — Jul. Urban ze Švabenau, Slavnost výroční v Jamnici na Moravě, čechoslav, 1831, VI. str. 44. Německý překíad: Eine Jahresfeier in Jamnic in Mähren, Panorama des Universums, Prag, 1837, IV. str. 364. — Rozjímání na sv. Víta (obyčej v Jemnici), Moravské noviny, 1850, č. 152 (cituje německý a český [nesprávný] popis slavnosti, vydaný ve zvláštní knížce). — Ueber das Entstehen des Wettrennens in Jamnitz, Znaimer Wochenblatt, 1852, č. 43. — Jos. Sv. Menšík, Slavnost Svatovítská v Jemnici na Moravě, Lumír, 1853, I. 544.— Nachricht von einem in der Stadt Jamaitz üblichen Volksfeste, Znaim, 1857. — Svatovítská slavnost v Jemnici, Besídka pro zábavu a poučení, 1880, č. 78. — Srv. též d'Elvert, Zur Geschichte der Stadt Jamnitü, Notizenblatt, 1885, č. 3; Hormayers Archiv XII. 105 ad.
|