Předchozí 0218 Následující
str. 156

tudií o litevské mythologii co nejdříve uveřejní, otiskne a upozorní, odkud spisovatelé a překladatelé staročeští svoje zprávy o Litvě a bájeslovných názorech tamějších čerpali.

* Baron de Baye cestuje po Sibiři za příčinou studií archaeo-logických a ethnografickýcb.

* Výbor pro výskům selského domu (Comité zur Erforschung des Bauernhauses) při anthropologické společnosti ve Vídni rozšířil svou činnost ve smyslu vzkvétajícího studia agrárněhistorického (Comité für Haus- und Flurforschung). V něm zasedají pod předsednictvím Dra. K., Th. v. Inama-Sternegga insp. Komínek, Dr. Peez, prof. Dr. Meringer a .Dr. J. Peisker ze Št. Hradce.

* Dějiny selského stavu v Polsku. Akademie Krakovská vypisuje konkurs ze základu generála Oktavia Augustynowicze: „Dzieje zniesienia zależności poddańczej i uwłoszczenia włościan w krajach, które niegdyś w sklad byłej Rzeczypospolitej polskiej wchodziły, poprzedzone historycznym poglądem na wytworzenie się klasy włościańskiej w dawnej Polsce, jej rozwój i stopniowy upadek, z uwzględnieniem wszelkich objawów tak w literaturze naszej jak i w samem społeczeństwie. Temat powyższy rozdziela się na następujących pięć części: 1. Dzieje ludności włościańskiej w dawnej Polsce Piastowskiej, mianowicie w "Wielkopolsce, Małopolsce, na Mazowszu, Kujawach i na Śląsku. 2. Dzieje ludności wlościańskej na Rusi i Litwie. 3. Dzieje zniesienia zależności poddańczej w krajach byłej Rzeczypospolitej, przyłęczonych do Cesarstwa rosyjskiego, z uwzględnieniem także Inflant i Kurlandyi. 4. Dzieje zniesienia tejże zależności w krajach przyłęczonych do Królestwa polskiego, mianowicie w Prusiech królewskich i W. Ks. Poznańskiem. Wreszcie 5. Dzieje zniesienia tejże zależności w krajach przyłęczonych do Cesarstwa austrya-ckiego. W części czwartej i piątej należy uwzględnić także Śląsk jako integralną, część Polski Piastowskiej. W części pierwszej i drugiej, obejmującej historyą ludności wieśniaczej w dawnej Polsce, winny być dokładnie wyjaśnione fakta, z których wywiązała się zależność poddańcza, oras stosunek wieśniaka do gruntu, przezeń posiadanego, jaki istniat pierwiastkowo. Literaturę, odnoszącą się do kwestyi rozwiązania i uregulowania stosunków włościańskich należy uwzględnić w trzech ostatnich częściach. Temat powyższy może być opracowany bądź w całości, bądź też każda część osobno. Jednolite opracowania, bądź celego tematu, bądź też pierwszych dwóch lub trzech ostatnich części razem, przedewszystkiem zaś pierwszych dwóch razem, będą mieć pierwszeństwo do nagrody przed równie dobremi opracowaniami osobnemi pojedynczych części. Za najlepsze opracowania uznane będą tylko takie, które nie tylko celować będą między innemi pracami nadesłanemi, ale nadto będą odpowiedały dzisiejszym wymaganiom nauki. Nagrody ustanowią się jak następuje: a) za część 1. i 2gą po złr. 1300, może być rozdzielona na dwie, po 850 i 450 złr b) za część 3-cią złr. 2000, może być rozdzielona na dwie, po 1200 i 800 złr. c) za część 4-tą złr. 1600, może być roz-


Předchozí   Následující