str. 267
»Mně podepsanému ante renovationem magistratus ještě nynější konšelé jimi in particulari administrované účty složili takto: Účet obecní ab Ao 1725—1735 vykazuje . . . summárně 11 zl. r. přebytku, účet kostelní pro Ais 1734 a 1735 — 2 zl., počty kontribucí de Ais 1731—1733 incl. 3 zl., item fundační kniha (nepočítaje 3 porce obecního dluhu) 4 zl. Což že tak je, stvrzuji.« Následuje podpis.
Celá přítomná obec nyní ven vyšla. Zůstali v radní světnici: úřad a páni. Tito tázali se oněch, mají-li jakou žalobu proti občanům (gegen die Gemeinde). Jednosvorně odvětili, že tak dalece nemají, co by žalovali, ač je měšťanstvo velice neposlušné; asi tak od 4 let činí všecko napříč. Mnohdy až po čtvrtém citirování sotva 1/3 předvolaných se dostaví. Více že proti nim nemají.
Zase vyšli radní páni0) a měšťanstvo šlo ? výslechu. Teď to začalo: Primo: v úřadování byl magistrat velice váhavý,7) tak na př. nechal si před desíti lety odníti kus obecního lesa, který uyní si dává vlčkovická vrchnost přiměřiti;8) secundo: ratione velké louky, ta že obci je vzata a dato (do dnes) nevíme, kdo (?!) jí užívá, nebo kam důchody z ní jdou; tertio: stěžuje si obec na veliká břemena kontribucí. Je pravda, že někteří neposlušní měšťané mezi námi jsou, kteří nechtějí platiti a úřadu ještě nadávají, ale ... (za to všichni nemohou); quarto: dříve jsme měli pří-přeže na silnici, teď si je nechají páni; quinto: zádušní poddaní9) neplatí »Groschencontribution«; to aby na příště musili.
Po tom »žalování« zavoláni jsou zase páni radní a JMt. p. inspektor mluvil, že v městě Miličíně je nevyhnutelně třeba obnovy magistratu, a to: primátora, purkmistra, konšelů (Rathsverwandte) etc.,10) a že jemu paní hraběnka (titul) nařídili přečísti její vůli. Správec mu podal listinu a JMt. inspektor četl: »Renovace rady v městě Milčíně (Miltschin!), poddaném mému panu strýci Františku Josefu hraběti z Khuenburgu a sice na základě zvláštního nařízení, dle kterého můj inspector panství p. Frant. Waldherr in specie ad hune actum jest ustanoven, maje ? ruce jednoho ofíicira (t. j. úředníka) mladovožického. Má publikovati, že má v Milčíně býti: 1. Actuariusem panským: každý in loco zřízený úředník. 2. Za konšely: František Sochor, primátorem: rr Václav Truhelka, Matěj Kavků (mydlář), Jan Vobořil, Ondřej Černý (truhlář), Pavel Král, Jan Ohnesorg,
6) weither bekommen sie geweste Rathsmänner ven aus!! ') sehr saumbselig.
8) Jan Caretto hrabě z Millesimo.
9) Záduší mělo 4 poddané sedláky ve vsi Kahlovicích, tři ve Střítěži a jednoho chałupnika v Miličíně.
l0) Magistrat městský v 18. věku (a dříve) zřízen byl takto: předsedou sboru byl purkmistr. Rozsah moci byl skoro roven moci nynějšího starosty obce politické, nehledě ku trestnímu právu. Jemu ? ruce byli konšelé a starší obce. V purkmistrování se konšelé ve stol. XVI. a XVII. střídali měsíčně, ve stol. XVIIÍ. byl to úřad stálý při jedné osobě na dobu vrchností určenou. Primasem či primátorem slul první konšel a dle toho, že nazýván byl též „hospodářem", měl ty funkce jako nyní starosta místní obce. Často byl purkmistr též primasem. Viz Čas. öes. musea 1883, str. 464.