Předchozí 0174 Následující
str. 157

»Já tobě říkám na souchotiny; z čeho se ti do těla vtělily: z pití nebo z jídla, z chůze nebo z díla, z lítosti nebo ze zlosti, z horka nebo ze zimy, já je vyháním ze všech žil a ze všech kostí, z celého těla tvého. Posílám je na zelenou louku, tam jsou dvě pece chleba, dvě studnice mlíka. Tam jezte, tam píte, tam se upokojte, jako se upokojila v řece Jordáně voda, když Pána Ježíše křtili.«

Na to před ležícím klečíc modlí se třikráte Otčenáš a teprve po posledním řekne Amen, v čemž nesmí pochybiti. Tím první »stírání« končí, ale ne léčení, jež uvedeným způsobem trvá tak dlouho, až se churavec pozdraví nebo — umře.

@NZ@Časové zprávy

* Z lidovědné sekce Archaeologické Jcommisse české Akademie pro vědy, slovesnost a umění. Ve schůzi Archaeologické kommisse dne 25. listopadu přijat byl návrh lidovědné sekce, aby v příštím svazku Soupisu lidových památek byl uveřejněn Soupis Blatska, pořízeny péčí Musejního spolku v Soběslavi, řízením slč. řed. Emilie Fryšové, za přispění p. řed. K. Lustiga a jiných spolupracovníků. Ku pracím přípravným povoleno 200 zl. — V téže schůzi byli vedle p. L. Domečky k návrhu lidovědné sekce zvoleni jednohlasně za jednatele Archaeologické kommisse České Akademie p. 1: slé. Emilie Fryšová, pí. Aug. Šebestová; pp. J. Kopáč, prof. J. Košťál, J. V. Král, Jos. Petrák, Ant. Tomíček.

* Soupis památek historických a uměleckých v království Cesium jež vydává Archaeologická kommisse při České Akademii, řízením svého předsedy Jos. Hlávky, utěšeně pokračuje, dospěl již čísla 15. V publikaci této, vydávané s nákladností u nás neobvyklou, všímají si autoři též památek, jež mají důležitost pro studium lidu českého. Se svolením si. Archaeologické kommisse upozorníme ze Soupisu na jednotlivé zjevy druhu naznačeného. V Soupisu okresu Lounského od Dra. B. Matějky (č. II.) na sír. 147 (č. 14.) vybíráme náhrobní kámen z r. 1611 z Chodžova, na němž znázorněna šatka s visutými dlouhými konci, jak o tom zevrubně píše prof. J. Koula v studii »0 kroji lidu slovenského«. Český Lid I., str. 182. Posavadní vyobrazení Božích muk v Českém Lidu doplňujeme vyobrazením Božích muk ze Soupisu okresu Roudnického (č. IV.) od Dra. B. Matějky: Boží muka u Přestavlk (obr. č. 101, viz na str. 148), Boží muka v Budyni z r. 1521, 1562 (1702), (č. 26—7, viz na str 148.). Ze Soupisu okresu Sedlčanského od Dra. Ant. Podlahy a Ed. Šittlera (č. III.) upozorňujeme na starobylý kříž kamenný (č. 21) v Dublovicích (viz na str. 149.). Z téhož Soupisu zaslouží pozornosti (č. 7) starobylý kostel v Bedřichovicích


Předchozí   Následující